Zabytki z Truso w British Museum

Londyńskie British Museum otworzy 6 marca 2014 r. wystawę „Wikingowie: życie i legenda”. W największej od dziesięcioleci prezentacji dawnego świata wikińskiego pokazane zostaną również liczne zabytki z muzeum w Elblągu, które gromadzi i bada spuściznę dawnej osady Truso.

 

Wystawa została przygotowana jako efekt współdziałania muzeów narodowych z Wielkiej Brytanii, Danii i Niemiec. Skupia się na okresie epoki wikingów od końca wieku VIII do początku XI wieku. Niezwykła ekspansja wikingów skandynawskich podczas tej epoki stworzyła sieć kulturalnych i gospodarczych kontaktów od Morza Kaspijskiego do północnego Atlantyku i od koła podbiegunowego do Morza Śródziemnego. Jednym z elementów systemu handlowego była osada w Truso, zlokalizowana przez archeologów w okolicach dzisiejszego Janowa Pomorskiego pod Elblągiem.

- Z naszych zbiorów twórcy wystawy wybrali kilkadziesiąt zabytków, ale też sporo surowca bursztynowego, który mieszkańcy Truso obrabiali i handlowali nim. To z bursztynu słynęły nadmorskie tereny na styku Słowian i Prusów - wyjaśnia dr Marek Jagodziński, odkrywca i wieloletni badacz Truso.

Jest to pierwsza tak duża wystawa dotycząca wikińskiego świata, jaka w British Museum nie gościła od ponad 30 lat. Jej głównym elementem są pozostałości 37-metrowej łodzi, najdłuższej, jaka została dotychczas znaleziona. Podstawowym założeniem prezentacji jest natomiast pokazanie nowych odkryć archeologicznych i obiektów nigdy wcześniej razem nie widzianych. Mają one pomóc w zrozumieniu kulturowych i społecznych zasady, kształtujących nadmorskie ludy Skandynawii – ich tożsamość, wierzenia, walkę, pracę i handel.

Wystawa „Wikingowie: życie i legenda” będzie czynna od 06 marca do 22 czerwca 2014 roku w Sainsbury Exhibitions Gallery, British Museum, przy Great Russell Street w Londynie. Na przełomie lat 2014/2015 zostanie przeniesiona i zaprezentowana w Berlinie.

Link do trailera wystawy - http://www.britishmuseum.org/vikings