Prezydent spotkał się z mieszkańcami trzech dzielnic

Tym razem mieszkańcy dzielnic: Nad Jarem, Kamionki i Bielan przybyli na piątkowe spotkanie z prezydentem Jerzy Wilkiem, które odbyło się w siedzibie Osiedlowego Zespołu Społeczno-Kulturalnego "Jar". W spotkaniu uczestniczyła także Ewa Przybyłek prezes zarządu spółdzielni mieszkaniowej „Nad Jarem”.

Jerzy Wilk na wstępie podzielił się z mieszkańcami efektami swojej kilkumiesięcznej pracy. Prezydent, wspominał o budowie Centrum Rekreacji Wodnej, na budowę którego miasto pozyskało środki unijne, o obniżce czynszów w mieszkaniach komunalnych oraz biletów komunikacji miejskiej. Prezydent ponadto podkreślał, że jego priorytetem jest jak najszybsze dokończenie inwestycji drogowych w mieście.

- Robimy wszystko, aby w terminie zakończyć inwestycje drogowe. Już niedługo prace ruszą pełną parą, jak tylko objąłem funkcję udało mi się wspólnie z wiceprezydentem Januszem Hajdukowskim zmobilizować wykonawców do ciężkiej pracy. Odbywamy spotkania cykliczne w wykonawcami – mówił prezydent Jerzy Wilk. – Wiem, że Państwo mają także własne „osiedlowe” problemy. Niektóre z nich uda nam się rozwiązać. Ustaliliśmy z Panią prezes, że będziemy szukali także rozwiązań dla tych spraw, które dotyczą i spółdzielni i miasta. Muszę jednak zwrócić uwagę na to, że wasza dzielnica jest zadbana, widać, że władze starają się zapewnić Wam jak najlepszy komfort życia. Cieszy mnie fakt, że władze spółdzielni i państwo przyjęły mnie tak ciepło na spotkaniu – zakończył prezydent Jerzy Wilk.

Droga dojazdowa do szkoły

Jednym z najważniejszych problemów osiedla Nad Jarem jest kwestia dojazdowa do Zespołu Szkół nr 1, w której mieści się gimnazjum i szkoła podstawowa. Jak wskazywali mieszkańcy, dojazd do szkoły albo odbywa się od strony ul. Korczaka, która wymaga remontu, albo od strony ul. Brzechwy, która jest bardzo wąska. Prezydent wspólnie z Panią prezes Ewą Przybyłek podkreślali, że rozwiązanie tego problemu leży w interesie spółdzielni bo dotyczy drogi osiedlowej, a także władz miasta, które są organem prowadzącym szkołę.  

Dziki, które zadomowiły się Nad Jarem

Podczas spotkania mieszkańcy poruszali także problem związany z dzikami, które zadomowiły się na tej dzielnicy. Mieszkańcy wskazywali, że dostali ulotki informacyjne, które kolportowało miasto i starają się stosować do instrukcji w nich zawartych, głównie nie dokarmiać zwierząt. Prezydent wskazywał, że oprócz ulotek informacyjnych władze podjęły także inne kroki by problem ten zniwelować. Jednym z takich działań jest regularne wylewanie na terenach zielonych przy blokach specjalnego płynu, który odstrasza zwierzęta. Elblążanie podkreślali, że skala problemu zmniejszyła się.

Remonty chodników i ulic

Kolejny problem nurtujący mieszkańców tej dzielnicy to stan nawierzchni i chodników przy ul. Częstochowskiej. Przybyli na spotkanie elblążanie wskazywali, że ulica ta prowadzi zarówno do przedszkola, jaki i do kościoła, jest zatem uczęszczana przez wielu mieszkańców. Prezydent podkreślił, że w tym roku rozpocznie się remont tej ulicy.

- Problem ulicy Częstochowskiej poruszany jest od kilku lat, poprzednie władze obiecały, że wyremontują tę ulicę, jednak tego nie zrobiły. My ten problem zauważyliśmy i zabezpieczyliśmy środki w budżecie na remont tej ulicy oraz uliczek pobocznych. Inwestycję, która wyniesie blisko 3 mln złotych podzieliliśmy na trzy etapy. Pierwszy z nich rozpocznie się już w tym roku – wskazywał Jerzy Wilk.

Ławeczki osiedlowe

Mieszkańcy dzielnicy nad Jarem wskazywali także na brak ławeczek wzdłuż ulicy Ogólnej. Prezydent wskazywał, że takie problemy rozwiązuje na bieżąco i w tym przypadku też tak będzie.

Mieszkańcy zgłaszali też inne problemy, ale dotyczyły one spółdzielni. Pani Prezes Ewa Przybyłek odpowiadała na wszystkie pytania, część z problemów udało się rozwiązać jeszcze na spotkaniu.

Kolejne, piąte już spotkanie prezydenta z elblążanami odbędzie się jutro (we wtorek) 24 lutego o godz. 17.30. Tym razem Jerzy Wilk spotka się z mieszkańcami osiedli Zajazd, Krasny Las i Próchnik. Spotkanie odbędzie się w Próchniku, w sali przy ul. Zakątek 2.