Prezydent zachęca by przekazywać 1%

Prezydent Elbląga Jerzy Wilk podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej zwrócił się za pośrednictwem mediów do elblążan z prośbą, aby przekazywali swój 1% podatku na rzecz elbląskich organizacji pożytku publicznego.

Przypomnijmy, że w grudniu rozpoczęła się kampania społeczna, której celem jest zachęcenie elblążan do przekazywania 1  % swojego podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP) działające na terenie naszego miasta. Patronat nad kampanią objął prezydent Elbląga.

Dlaczego walczymy o 1 %? Bo z Elbląga wycieka zbyt dużo pieniędzy z tego tytułu.

W ubiegłym roku tylko co drugi elblążanin przekazał procent podatku na OPP. Z tego niecałe 600 000 zł wpłynęło do organizacji w Elblągu, a niemal 1,4 mln zł przekazano na rzecz organizacji spoza naszego miasta. Dzięki kampanii społecznej chcemy zatrzymać większą część tych pieniędzy w naszym mieście.

Zaufaj swoim

Cel jest ambitny: organizatorzy kampanii chcą, aby z tytułu 1 % w mieście zostało aż o milion złotych więcej niż w porównaniu do lat ubiegłych. W Elblągu działa około 40 OPP. Kampania jest skierowana na wsparcie ich wszystkich, ponadto każda organizacja będzie indywidualnie promować swoją działalność.

- Poprzez tę akcję chcemy nie tylko zwiększyć ilość pieniędzy, które trafiają do Elbląga, ale także budować zaufanie elblążan do organizacji pożytku publicznego oraz wskazać im korzyści płynące z przekazywania 1 % dla rozwoju miasta.

Co można za milion?

Dodatkowy milion, który wpłynąłby do elbląskich organizacji, pozwoliłby m.in. na ufundowanie 300 dodatkowych stypendiów naukowych, artystycznych i sportowych dla elbląskiej młodzieży, objęcie opieką 150 dzieci ulicy w świetlicach socjoterapeutycznych, czy przeprowadzenie kilkudziesięciu inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych i potrzebujących.

Jak widać warto, aby te pieniądze zostały w Elblągu. Organizatorzy planują zachęcać elblążan do wpłat poprzez ulotki informacyjne, plakaty, informacje w mediach, czy happeningi. Uruchomiono także specjalny funpage na Fb (Milion dla Elbląga).

Organizacje pożytku przybliżały swoją działalność elblążanom także podczas Świątecznych Spotkań Elblążan, w sobotę 14. grudnia.  Członkowie opp śpiewali kolędy dla elblążan, informowali także zainteresowanych mieszkańców o swojej działalności.

Ambasadorzy akcji

W logo kampanii znajduje się piekarczyk – jako symbol troski o nasze miasto, symbol odwagi i aktywności.

- Już raz uratowałem Elbląg, teraz będzie walczył o dodatkowy milion dla miasta – wskazują organizatorzy.

Akcję wspierają także ambasadorzy. Pierwsi z nich to piosenkarka Barbara Książkiewicz oraz bokserka Sandra Kruk, a także Jan Solka, elbląski rysownik. W trakcie akcji będą pozyskiwane kolejne osoby.

Dotychczas najwięcej pieniędzy z tytułu 1 % otrzymały:

Hospicjum elbląskie – 272.000 zł, opieka nad osobami terminalnie chorymi;

OTOZ Animals – 198.000 zł, schronisko dla zwierząt;

Fundacja Elbląg – 125.000 zł, stypendia, pomoc chorym dzieciom;

Fundacja im. Św. Brata Alberta -  58.460 zł, wsparcie dzieci z rodzin niezamożnych;

Caritas – 21.400 zł, wsparcie ubogich;

Klub Piłkarski Olimpia – 16.300 zł, rozwój sportu;

ZHP – 12.000 zł, działania na rzecz młodzieży.