OPEGIEKA wynalazcą roku

Aż dwa prestiżowe wyróżnienia zdobyły „Mówiące Mapy”, projekt elbląskiej firmy OPEGIEKA. Wyróżnienia wręczono podczas  „XXI Giełdy Wynalazków nagrodzonych na światowych wystawach i targach innowacji w 2013 roku”, która odbyła się w dniach 11-12 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 

„Mówiące Mapy” otrzymały Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia wynalazcze na arenie międzynarodowej w roku 2013. Ponadto projekt elbląskiej firmy uznano za jeden z siedmiu najważniejszych krajowych wynalazków ubiegłego roku.

„Mówiące mapy” to innowacyjny system GIS wspomagający poruszanie się niedowidzących i niewidomych w terenie miejskim opracowany przez firmę OPEGIEKA we współpracy z Katedrą Systemów Geoinformatycznych Politechniki Gdańskiej. Aplikacja działa na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i korzysta z wbudowanego w smartfon odbiornika GPS oraz bazuje na mapach opracowanych pod kątem osób niewidomych. Oprogramowanie oferuje takie funkcje, jak: „prowadź do”, „jak daleko” oraz „opisz otoczenie”, oferuje dotykowy interfejs przystosowany dla osób niewidomych oraz komunikaty głosowe. System wyposażono ponadto w przycisk „panika”, który wywołuje numer bliskiej osoby lub pomocy technicznej. Obecnie system jest na etapie komercjalizacji.

Projekt „Mówiące mapy” zaproszono do udziału w Giełdzie dzięki uznaniu i otrzymaniu bardzo pozytywnych opinii na 62 Światowych Targach „Brussels Innova 2013”. W Brukseli zespół OPEGIEKA Elbląg i Politechniki Gdańskiej został nagrodzony Złotym Medalem INNOVA 2013. Wcześniej rozwiązanie to nagrodzono srebrnym medalem na targach Technicon-Innowacje 2013 w Gdańsku.