Cześć ich pamięci

Dzisiaj (14. lutego) mija 72. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Z tej okazji o godz. 12 przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej (ul. Gen. Stefana Grota-Roweckiego) odbyły się pamiątkowe uroczystości.

Armia Krajowa to największa podziemna armia w okupowanej Europie. Liczyła 300-400 tys. osób, w dużej mierze młodych ludzi. Jej komendantem głównym został gen. Stefan Rowecki "Grot".

- Pamiętamy o działaniach Armii Krajowej, która w momencie wkraczania wojsk radzieckich na tereny Rzeczpospolitej odważnie występowała w roli gospodarza tych ziem, z miejsca narażając się na represje – mówił prezydent Elbląga Jerzy Wilk. - Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim, kulminacyjnym momencie działań Armii Krajowej oraz o zakończeniu II wojny światowej, kiedy żołnierzom AK nie dane było występować w roli bohaterów. W nowym, komunistycznym systemie, od razu stali się  walczącymi w niesłusznej sprawie, reakcjonistami, a ci którzy postanowili walczyć dalej, uznani zostali za żołnierzy wyklętych.

W programie uroczystości były przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa oraz składanie kwiatów. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz miasta, władz województwa, radni oraz uczniowie elbląskich szkół i żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.