Apel poświęcony zdobyciu Elbląga

10 lutego 1945 r. Armia Czerwona po ciężkich, dwutygodniowych walkach zdobyła Elbląg. Długotrwała i zażarta obrona miasta doprowadziła do setek ofiar i wielkich zniszczeń- całkowitemu zniszczeniu uległo nowe miasto, natomiast Stare Miasto zostało zniszczone w niemal w 95%. Na tym terenie od wielu lat trwają zakrojone na szeroką skalę prace archeologiczne. Jest to największy poligon archeologiczny w Europie. Od roku 1984 trwa też odbudowa Starego Miasta, gdzie częściowo lub całkowicie odtwarzana jest dawna zabudowa. Na starych fundamentach, przy zachowaniu historycznego układu ulic, powstają obiekty przypominające lata świetności Starego Miasta. Dnia 12 lutego, w Szkole Podstawowej Nr 19, odbył się ciekawy apel poświęcony zdobyciu Elbląga.

 


Dzień 10 lutego oznaczał również dla miasta powrót do Polski po 173 latach. Tyle historii… Dzień był niezwykły za sprawą zaproszonego przez Panią Violettę Wąsowicz gościa- Pani Alicji Gronek- Przewodnika PTTK, która w bardzo interesujący sposób przedstawiła naszym uczniom historię Elbląga-opowiedziała o jego założeniu, dziejach oraz o zimowych dniach 1945 roku, kiedy to Armia Czerwona zdobywała miasto. Opowieść Pani przewodnik była urozmaicona prezentacją multimedialną z fotografiami dawnego Elbląga. Zdjęcia, zwłaszcza te ukazujące zniszczenia miasta dokonane podczas szturmu, poruszyły uczniów do głębi.

Po pierwszej części prezentacji historii miasta przyszła pora na część artystyczną, którą przygotowała klasa VIc pod okiem Pani Agnieszki Brockiej. Uczniowie recytowali wiersze o Elblągu, napisane przez młodych poetów z SP19.

W drugiej części prezentacji  Pani Gronek opowiadała o ciekawostkach dotyczących  naszego pięknego miasta. Nie obyło się też bez konkursu wiedzy o Elblągu. Nagrodami były oczywiście gadżety związane z Elblągiem- mapki, przewodniki, breloczki itp. Dla wszystkich nas dzisiejsza podróż do przeszłości była okazją do poznania bogatej historii naszego miasta.

Violetta Wąsowicz, Agnieszka Brocka z SP19