Muzyczna może liczyć na wsparcie

Szkoła straciła w pożarze oba fortepiany koncertowe

Szkoła straciła w pożarze oba fortepiany koncertowe - Szkoła straciła w pożarze oba fortepiany koncertowe
-To potworne, traumatyczne przeżycie dla nas wszystkich, ale nie poddajemy się – mówi Andrzej Korpacki, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. – Dziękuję wszystkim tym, którzy deklarują nam wsparcie.

W sobotę w jednym z magazynów szkoły muzycznej wybuchł pożar – placówka jest obecnie modernizowana i rozbudowywana. Płomienie przedostały się do sąsiadującej z tym pomieszczenie sali koncertowej. Tylko błyskawiczna akcja ratownicza elbląskich strażaków, prowadzona w bardzo trudnych warunkach – gęsty dym ograniczał widoczność niemal do zera -  zapobiegła rozprzestrzenieniu się pożaru. Straty są jednak ogromne.

- Zniszczeniu uległy m.in. nasze oba fortepiany koncertowe, koszt takiego jednego instrumentu to około 300 tys. zł – informuje Andrzej Korpacki. – Wymienić będziemy musieli również ok. 300 foteli znajdujących się na tej sali.

Ale to nie wszystko: spaleniu uległ m.in. drobny sprzęt znajdujący się w magazynie. Uszkodzone są ekrany akustyczne oraz ściany kilku pomieszczeń. Zaraz po pożarze dyrektor szkoły otrzymał z wielu stron zapewnienie pomocy.

- Prezydent Jerzy Wilk zapowiedział, że jego służby pomogą w oszacowaniu strat, nasi uczniowie w razie konieczności będą mogli również korzystać z sal gimnastycznych w ościennych szkołach, bo nasza została zalana w trakcie akcji gaśniczej – informował dyrektor Korpacki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Ponadto miasto udostępni salę w Ratuszu Staromiejskim, w której najprawdopodobniej odbędzie się tradycyjny koncert walentynkowy w wykonaniu uczniów ZPSM. Z kolei Zdzisław Dubiella, rektor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej zaproponował udostępnienie sal w budynku przy Lotniczej na zajęcia lekcyjne.

Pomoc zadeklarował także wiceminister kultury Piotr Żuchowski (szkoła muzyczna podlega pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), który w poniedziałek tę placówkę odwiedził.

- „Per aspera ad astra”, czyli „Przez ciernie do gwiazd” – zacytował Senekę Młodszego minister Żuchowski. – Realizowany w elbląskiej szkole projekt miał stworzyć nową jakość nauczania. Z ogromnym smutkiem patrzę na to, co się stało.

Minister zadeklarował w razie potrzeby pomoc finansową dla szkoły.

- Przerażający widok stanowią te dwa spalone fortepiany – stwierdził  Piotr Żuchowski. - Będziemy musieli kupić nowe - dodał.

Już teraz wiadomo, że pożar może nieco przedłużyć zakończenie modernizacji szkoły, które było planowane na koniec sierpnia. O ile – dzisiaj ciężko powiedzieć.

Do końca tygodnia lekcje w szkole muzycznej zostały zawieszone.

- Ale życie artystyczne w naszej placówce nadal płynie – zapewnia Wiesław Pająk, zastępca dyrektora ZPSM ds. artystycznych. – Dzisiaj (poniedziałek) nasi uczniowie koncertują w Bibliotece Elbląskiej, w czwartek mamy koncert w Młynarach. Trwają również przygotowania do egzaminów dyplomowych.

Od lewej: wiceminister Piotr Żuchowski, dyrektor szkoły Andrzej Korpacki, wicedyrektor Wiesław Pająk
Sala koncertowa wymaga kompleksowego remontu
Dziennikarze oglądający zniszczenia zwrócili uwagę, że płomienie nie tknęły godła wiszącego nad sceną