16 mln zł w prezencie dla elblążan

W najbliższy piątek nastąpi otwarcie ofert złożonych przez firmy, które chcą zaprojektować i wybudować Centrum Rekreacji Wodnej w Elblągu. Jego budowa ma ruszyć wiosną przyszłego roku, a zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec maja 2015 roku.

 

17 grudnia decyzją marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Elbląg otrzymał unijne dofinansowanie na budowę nowoczesnego kompleksu wodnego. Nasz wniosek zdobył 93,5 punktu na 95 możliwych.

- Żaden z projektów składanych przez Elbląg nie został dotąd tak wysoko oceniony, jest to prawdopodobnie także rekord w województwie – podkreśla prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

Nad przygotowaniem tego projektu pracował sztab ludzi. Prezydent od początku twierdził, że nasz wniosek jest najlepszy – o dofinansowanie oprócz Elbląga starało się jeszcze 5 innych samorządów.

- Efekt jest taki, że w Wigilię do Elbląga przyjedzie marszałek województwa Jacek Protas i podpiszemy stosowne dokumenty dotyczące realizacji tego projektu – mówi prezydent. – Elblążanie otrzymają piękny prezent świąteczny w postaci 16,3 mln zł na budowę basenu.

Jak zauważa prezydent  Jerzy Wilk, decyzja marszałka o przyznaniu Elblągowi dofinansowania była obiektywna.

Centrum Rekreacji Wodnej zlokalizowane obok nieczynnego kąpieliska przy ul. Spacerowej jest pierwszym etapem. Kompleks ma powstać do czerwca 2015 roku.

- Zima br. jest okresem na wybór firmy, która zajmie się budową Centrum, przetarg ma być rozstrzygnięty 20 grudnia, a także czasem na prace projektowe - tłumaczy Jerzy Wiadrowski, z-ca Dyrektora Departamentu Organizacji i Nadzoru. - Na początku maja 2014 roku planujemy wbić na placu budowy pierwszą łopatę. W stanie surowym budynek ma stanąć w grudniu 2014 roku, natomiast zima i wiosna 2015 roku to czas na prace wykończeniowe wewnątrz oraz zagospodarowanie budynku na zewnątrz.

Zainteresowanych realizacją inwestycji w Elblągu jest około 20 podmiotów. Basen ma nas kosztować 25,2 mln zł. Przy wyborze wykonawcy głównym kryterium będzie najniższa cena.

Kolejne części rozbudowy Centrum datowane są na okres po 2015 roku.

- W drugim etapie chcielibyśmy zastąpić starą nieckę obecnego basenu odkrytego funkcjonalnym kąpieliskiem odkrytym, przystosowanym do różnego rodzaju sportów wodnych, np. nart wodnych, czy rowerów - mówi Grzegorz Latecki, autor projektu funkcjonalno-użytkowego Centrum Rekreacji Wodnej.

A ostatnim etapem budowa odkrytego kąpieliska.

- Jeśli w nowej perspektywie unijnej pojawią się środki, Elbląg będzie się o nie starał na realizację dalszych etapów rozbudowy kompleksu – zapewnia wiceprezydent Janusz Hajdukowski.