Sukces pływaków z Gimnazjum nr 8

Grudzień 2013r. zapisze się w pamięci Gimnazjum nr 8 przy ZSO z ul. Pocztowej  w Elblągu jako czas spektakularnego sukcesu jego uczniów- pływaków, którzy wzięli udział w Mistrzostwach Województwa Warmińsko- Mazurskiego.Wiktoria Domżalska (1g) i Sebastian Nieroński (2h) to jedni z nich. Są to wyróżniający się uczniowie, ale również wspaniali sportowcy. Nauka i pasja znaczą dla nich ogromnie dużo, bo ambicja, determinacja, wytrwałość i uczciwość towarzyszą im w szkole i na torach pływackich. Do południa trenują umysły w szkole, a przed lekcjami i po nich szlifują swoje sportowe umiejętności w Uczniowskim Klubie Pływackim „Jedynka”.

6-7 grudnia br. odbyły się w Olsztynie coroczne Mistrzostwa województwa. Największym konkurentem „Jedynki” od lat jest tamtejszy Klub Pływacki „Kormoran”, zwycięstwo z którym leży poza zasięgiem pozostałych rywali…. Ale w tym roku było inaczej. „Jedynka” z pięćdziesięcioma zawodnikami stawiła czoła trzykrotnie większemu klubowi gospodarzy. Zdobyła nie tylko pierwsze miejsce w kategorii uczestników dziesięcioletnich i młodszych, ale łącznie 70 medali (24 złote, 23 srebrne, 23 brązowe) i tytuł wicemistrza województwa, powielając zeszłoroczny wynik – jak dowiaduję się od Sylwii Domżalskiej, prezes UKP „Jedynka”. Po raz pierwszy z „Kormoranem” wygrały młodsze dzieci i jest to dobry prognostyk dla pozostałych kategorii wiekowych - dodaje trener pływacki Mirosław Radomski. To osiągnięcie cieszy zarówno klub jak i szkołę, do której uczęszczają pływacy, ale też i miasto.

Zwracam się do Sylwii Domżalskiej. Proszę skomentować ten sukces.

 


- Sukces nie jest przypadkowy. Doświadczeni trenerzy Tomasz Wysocki i Mirosław Radomski, wielokrotni pływaccy mistrzowie kraju, również dziś w kategorii Masters, sprawują pieczę nad naszymi dziećmi. Będąc jednocześnie matką Wiktorii mogę dodać, że nie znam lepszych instruktorów. Widzę to też z pozycji sportowca- w latach 80-tych byłam koszykarką w narodowej reprezentacji.

- Czy nasz lokalny sukces ma też większy zasięg?


- Tak. Wiktoria Domżalska jest w kadrze wojewódzkiej młodzików (13 lat), a Sebastian Nieroński – w kadrze narodowej młodzieży do lat 18. Wiktoria na dystansie 200m grzbietem wśród trzynastolatków ustanowiła w czasie mistrzostw nowy rekord województwa.

-Jak poradzić sobie z konkurencją i stresem? Czy napięcie przed wyścigiem jest porównywalne do tego przed klasówką w szkole?


Wiktoria: Do klasówek i do startów na zawodach można się przyzwyczaić. Było ich już tyle, że nie stresuję się. Może jednak trochę… na basenie w Elblągu, kiedy obserwuje mnie cała rodzina i koledzy. Staram się jednak zrelaksować, słucham ulubionej muzyki i zawsze się rozgrzewam.
Sebastian: Ja też się do wszystkiego przyzwyczaiłem. Myślę o tym, żeby dać z siebie wszystko. Takie podejście i dobra rozgrzewka sprawiają, że zapominam o strachu.

- Czy dalsza kariera naszych pływaków stanie się powodem do wspólnej radości UKP „Jedynki” i ZSO z ul. Pocztowej?


Gabriela Nierońska (mama Sebastiana): Czekamy na nowy basen, który ma się pojawić w mieście w 2015r. To nasze marzenie, szansa na rozwój i następne sukcesy. Nasze dzieci- Wiktoria i Sebastian- chcą kontynuować naukę w I LO, bo ta szkoła stwarza warunki do łączenia nauki ze sportem, wspiera rozwój i postęp. Daje też bardzo dobre przygotowanie do nauki w uczelniach wyższych.


Sylwia Domżalska: Chlubą naszego klubu i potwierdzeniem powyższego jest sukces absolwenta Gimnazjum nr 8- Sebastiana Towarka. Dziś jest to również były wychowanek „Jedynki”, ale jako student AWF w Gdańsku wziął udział w tegorocznych zawodach zdobywając indywidualnie dwa złote medale i jeden srebrny w sztafecie. Myślę, że szkoła i klub mogą być dumne z takich osiągnięć.

Wyniki sportowe uczniów Gimnazjum nr 8, tym bardziej, że jest ich więcej niż wspomniani dzisiaj, cieszą, bo mowa jest o dobrych uczniach i wspaniałych reprezentantach szkoły czy miasta. Życzymy im sukcesów. Jesteśmy pełni podziwu dla nich, gdyż potrafią walczyć o najwyższe trofea w nauce i sporcie. Trzymamy kciuki za ich dalsze osiągnięcia i czekamy na nowy basen w Elblągu.

Dorota Radomska
Rzecznik prasowy ZSO