Uroczyste uruchomienie skanera z udziałem Prezydenta

Dzisiaj, poniedziałek 9 grudnia w Bibliotece Elbląskiej im. C. Norwida odbyło się uroczyste uruchomienie nowo zakupionego skanera z udziałem Prezydenta Elbląga Jerzego Wilka. Podczas konferencji dziennikarze dowiedzieli się o możliwościach technicznych skanera, dotychczasowych działaniach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej i jej dalszych planach digitalizacyjnych.Digitalizacja i udostępnianie zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej odbywa się nieprzerwanie od 2008 roku. Publikacje (ponad 40 tys., 1,3 miliona skanów) dostępne są na stronach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, a opracowania tychże publikacji na Elbląskim Wortalu Historycznym. Specjalistyczny skaner QIDENUS MASTERED A2 - skaner półautomatyczny z kołyską typu V zakupiony został w ramach Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA+. Zakup skanera umożliwi dalszą digitalizację unikatowych w skali kraju i Europy zbiorów zabytkowych należących do naszego miasta, w tym m.in. zbioru XVII-wiecznych poloników, których tematyka dotyczy głównie historii, teologii, prawa i politologii, są też pojedyncze druki z matematyki, medycyny, zielniki, kalendarze. Na szczególną uwagę zasługują pozycje związane z Elblągiem i okolicami za sprawą swoich twórców, którymi byli m. in. Jan Amos Comenius (Komeński) – wybitny czeski pedagog i myśliciel, przebywający w Elblągu w latach 1642-1648, Joachim Pastorius (1611-1681) – historyk, medyk, poeta, wykładający przez pewien czas w Elbląskim Gimnazjum, rektor tegoż gimnazjum Jan Mylius (1557-1630) czy też poeta, twórca epigramatów Fryderyk Zamehl.

Elbląska Biblioteka Cyfrowa – największa w regionie, jedna z największych w Polsce. W roku 2008 rozpoczęto w Bibliotece Elbląskiej im. C. Norwida działania związane
z digitalizacją i prezentacją zbioru zabytkowego Biblioteki Elbląskiej. Powstała pracownia digitalizacji oraz 2 elektroniczne katalogi historii i kultury miasta Elbląga: Elbląska Biblioteka Cyfrowa prezentująca zbiory po zeskanowaniu oraz Elbląski Wortal Historyczny oferujący opracowania tychże zbiorów. Dziś Elbląska Biblioteka Cyfrowa jest największą biblioteką cyfrową w województwie warmińsko-mazurskim i dziewiątą w Polsce pod względem ilości
dostępnych publikacji.

Posiada:
- 3 specjalistyczne skanery (Zeutschell OS 14000 A1, Zeutschell OS 14000 A2, QIDENUS MASTERED A2 400 dpi z kołyską typu V),
- urządzenia do bezpiecznego przechowywania danych o łącznej pojemności ponad 120 TB (zbiory udostępniane są za pośrednictwem oprogramowania dLibra dla bibliotek cyfrowych zainstalowanego na 2 wydajnych serwerach).

Specjalistyczny skaner QIDENUS MASTERED A2 zakupiony w ramach Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA+ umożliwi dalszą digitalizację unikatowych w skali kraju i Europy zbiorów zabytkowych należących do naszego miasta, w tym m.in. zbioru XVII- wiecznych poloników, których tematyka dotyczy głównie historii, teologii, prawa i politologii, są też pojedyncze druki z matematyki, medycyny, zielniki, kalendarze.

Skanowanie w trybie półautomatycznym cechuje:
- działanie bez konieczności naciskania jakichkolwiek przycisków
- system zabezpieczeń umożliwiający zatrzymanie pracy w każdym momencie kontrolowany
przez system fotokomórek lub barier świetlnych
- automatycznie podnoszona i opuszczana szyba
- automatyczne wykonywanie skanu (zdjęcia)

W urządzeniu zastosowano ruchomą płytę szklaną, wykonana z prawdziwego szkła, służącą do dociśnięcia stron książek do szalek (jednocześnie przez docisk następuje wyprostowanie stron). Siłę docisku można regulować. Płyta jest wykonana ze szkła hartowanego, aby zapewnić maksymalną trwałość i laminowana specjalną warstwą antyrefleksyjną, aby uzyskać wysokiej jakości obrazy.