Na Targi, na Modrzewinę - spotkanie prezydenta z branżą budowlaną

spotkanie
Jak zaprezentować swoje usługi na targach Fasada w Kaliningradzie, jakie warunki do budowy są na elbląskiej Modrzewinie, dlaczego warto zrzeszyć się w klastrze budowlanym? O tych sprawach rozmawiał wczoraj prezydent Jerzy Wilk z przedstawicielami branży budowlanej.

Wspólnie możecie Państwo zrobić więcej. Zrzeszenie w klaster budowlany pozwoli Wam skuteczniej występować o środki unijne, startować w przetargach, opiniować projekty. Jesteśmy otwarci na współpracę i urząd będzie Was wspierać tak, by branża budowlana się rozwijała. Z perspektywy naszego miasta chciałbym żeby elbląskie firmy dostawały zlecenia, ale oczywiście wszystko musi się odbywać zgodnie z obowiązującym prawem - mówił na wstępie prezydent Jerzy Wilk

Klastry
Warto zakładać klastry, bo właśnie one w nowej perspektywie unijnej będą miały większą możliwość pozyskiwania dofinansowania. Zachęcamy zainteresowane firmy do dalszego kontaktu i oferujemy spotkanie z ekspertem, pomoc ze strony Urzędu w utworzeniu klastra. Wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy mogą wpisywać się na wstępną listę, zobaczymy w ten sposób, jakie jest zainteresowanie - mówił Bartosz Babraj zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Inwestycji i Dróg.

Targi i strona internetowa
Miasto zachęca również do udziału w targach FASADA, które odbędą się w od 13 do 15 marca 2014 roku w Kaliningradzie. To prestiżowe targi w mieście, które będzie oficjalnym gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Jak wiadomo Kaliningrad czekają znaczne inwestycje w infrastrukturę na czym mogą skorzystać polskie, w szczególności elbląskie firmy. Miasto Elbląg będzie miało na targach swoje stoisko, gdzie firmy mogą przekazać swoje rosyjskojęzyczne ulotki. Przedsiębiorcy mogą też wykupić swoje indywidualne stoisko. W poprzedniej edycji targów wzięło udział 20 firm z Elbląga (szczegółowych informacji udziela Emil Słodownik – tel. 55 239 33 27 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript."> .

Podczas spotkania urzędnicy miejscy promowali również stronę www.inwestycje.elblag.pl . Przedsiębiorcy mają możliwość umieszczenia tam swojej oferty w zakładce "Katalog Firm", przekazywania ważnych informacji do działu Aktualności, mogą też pozyskiwać informacje na temat dostępnych w mieście dużych powierzchni na wynajem.

Modrzewina przebadana
Tomasz Stawarz, przedstawiciel Konsorcjum firm AJM sp. z o.o. oraz "Znak" Drogowa Pracowania Projektowa -  omówił powstałą dotychczas dokumentację dla Modrzewiny. Z punktu widzenia inwestora nie ma poważniejszych ograniczeń dla tego terenu związanych ze środowiskiem naturalnym. Modrzewina, z racji że jest byłym terenem powojskowym, ma już za sobą rozeznanie saperskie do głębokości 1,5 metra. Występują tam elementy metalowe i wszystkie takie miejsca zostały oznaczone. Dla każdej z działek oznaczono też miejsca szczególnie niebezpieczne tak, aby w przypadku inwestycji szybko oczyścić teren. Modrzewina ma już za sobą m.in. kompleksowe badania geotechniczne i raport oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Po tej porcji szczegółowej wiedzy Paweł Lulewicz zachęcał do współpracy z Elbląskim Parkiem Technologicznym, który jest sercem Modrzewiny.

Spotkanie zakończył życzeniami świątecznym i noworocznymi prezydent Jerzy Wilk.