Czy Polacy to katolicy? - kolejne spotkanie w Salonie Polityki

Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida i Tygodnik „Polityka” zapraszają w czwartek 5 grudnia o godz. 18.00 do Sali „U św. Ducha” na przedświąteczne spotkanie w Salonie „Polityki”. Dyskusję na temat „Czy Polacy to katolicy?” poprowadzi red. Mirosław Pęczak, jego gośćmi będą prof. Zbigniew Mikołejko i publicysta Tygodnika „Polityka” Adam Szostkiewicz. Wstęp wolny.

 

Czy Polacy to katolicy? Według badań CBOS zdecydowana większość Polaków uznaje się za katolików. Co oznaczają te deklaracje? Czy polska wiara i religijność na przestrzeni lat się zmieniła? O polskiej religijności przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia porozmawiają prof. Zbigniew Mikołejko i red. Adam Szostkiewicz. Rozmowę poprowadzi gospodarz elbląskiego Salonu „Polityki” – Mirosław Pęczak.


Zbigniew Mikołejko – historyk religii i filozof, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Opublikował ponad osiemset tekstów w dziewięciu językach. Jest autorem wielokrotnie wznawianych tytułów książek: „Elementy filozofii”; „Mity tradycjonalizmu integralnego”, „Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma”, „Żywoty świętych poprawione”, „Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa”, „W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu". Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków, jak również głośne powieści o tematyce religijnej np. „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna. Publikował m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Literatury na Świecie”, „Newsweeka”, „Res Publiki Nowej”, „Rzeczpospolitej”, „La Sicilia”, „Twórczości”, „Tygodnika Powszechnego”, „Uncaptive Minus” i innych. W wywiadach często określa się jako „wierzący wśród niewierzących i niewierzący wśród wierzących”. Ostatnio ukazała się książka „Jak błądzić skutecznie. Prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską” – wywiad-rzeka z filozofem.


Adam Szostkiewicz – polski dziennikarz, tłumacz i publicysta. W pierwszej połowie lat 90-tych pracował w Sekcji Polskiej BBC World Service w Londynie. Przez 11 lat pracował w Tygodniku Powszechnym, a od 1999 r. związany jest z Tygodnikiem „Polityka”, gdzie pisze głównie artykuły na tematy międzynarodowe i społeczno-religijne. Autor wielu przekładów z języka angielskiego, m.in. książki Hannah Arendt „Eichmann w Jerozolimie”. W 2006 otrzymał nagrodę imienia Mordechaja Anielewicza za działalność w zwalczaniu ksenofobii i antysemityzmu oraz utrwalaniu tolerancji.