Inkubator na start

– Dwa miesiące temu prezydent Jerzy Wilk zobligował mnie do tego, abym w Parku uruchomili inkubator przedsiębiorczości – mówi wczoraj na konferencji prasowej Dyrektor EPT Paweł Lulewicz - Właśnie dzisiaj wspólnie z Panem Prezydentem Jerzym Wilkiem chcielibyśmy państwu ten inkubator zaprezentować i omówić zasady jego działania - dodał Paweł Lulewicz.

 

– Decyzja umiejscowienie inkubatora w EPT wynikła z kosztów, których chcieliśmy uniknąć – wskazywał prezydent Jerzy Wilk. – Przypominam, że inkubator miał powstać przy ul. Królewieckiej 195. Ten budynek ma skomplikowane prawa własności, bo funkcjonujące tam firmy powykupywały częściowo ten obiekt i trudno nim zarządzać. A przede wszystkim, miasto musiałoby wydać około 4 milionów zł na prace adaptacyjne. A tutaj zaadaptowaliśmy pomieszczenia wykorzystywane do tej pory na pomieszczenia techniczne, własnym sumptem. - dodał prezydent Jerzy Wilk.

Jak wskazywał wczoraj na konferencji prasowej Dyrektor EPT Paweł Lulewicz Inkubatora skierowana jest nie tylko dla osób, które chcą uzyskać wsparcie na start prowadząc własną firmę, ale również dla osób, które pragną nawiązać nowe kontakty biznesowe, zaprezentować swoje usługi, czy dla tych osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Ponadto w ramach działania Inkubatora rozpoczęła swoją działalność Rada Inicjatyw Innowacyjnych powołana przez Prezydenta Miasta Elbląg. W jej skład wchodzą przedstawiciele uczelni wyższych, instytucji i przedsiębiorstw w regionie. Rada pełni funkcję doradczą i opiniotwórczą dotyczącą oferty oraz wyboru przyszłych lokatorów Inkubatora. Podczas pierwszego posiedzenia pozytywnie zaopiniowała zgłoszenia 2 firm, które wkrótce podpiszą umowę na udostępnienie powierzchni biurowej w Inkubatorze.

– Za pośrednictwem mediów chcieliśmy zaprosić wszystkich tych, którzy myślą o własnej działalności, ale, co istotne, inkubator nie wymaga, żeby od razu zakładać działalność gospodarzą, płacić ZUS, czynsz  – podkreślał Paweł Lulewicz. – Odchodzimy od tego myślenia. Nie każdy chce od razu ponosić to ryzyko związane z własną działalnością gospodarczą, dlatego proponujemy tym, którzy przyjdą do inkubatora, dostęp do bazy danych konkretnych projektów, ale też konkretnych ofert pracy.
Co prawda, pomieszczeń jest tylko pięć i to niewielkich – pięć boksów o powierzchni od 13 do 18 metrów kwadratowych na poziomie -1 budynku EPT. Ale zmienia się trochę idea inkubatora- zakończył Paweł Lulewicz.