Projekt basenu zawalczy o unijne dofinansowanie.

29 października w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie został złożony projekt na dofinansowanie „Budowy Centrum Rekreacji Wodnej w Elblągu - etap I". Jego zasadniczą częścią jest basen sportowo-rekreacyjny, który ma powstać przy ulicy Moniuszki w sąsiedztwie dawnego basenu odkrytego. Prezydent Jerzy Wilk zapowiadał, że przedstawi projekt elblążanom, dlatego dziś w Urzędzie Miejskim pokazana została koncepcja funkcjonalno-użytkowa nowego obiektu.

Projekt jest świetny, mam nadzieję, że wygra w walce o unijne pieniądze. Dziennikarzy proszę o szerokie jego zaprezentowanie w mieście i regionie – mówił na początku Jerzy Wilk prezydent Elbląga.

Ile to kosztuje?
Całkowity koszt projektu to 25 mln 156 tys. zł. Miasto stara się o dofinansowanie w wysokości 16 mln 351 tys. zł, i zabezpiecza wkład własny w wysokości 8 mln 804 tys. zł.  

4 niecki, 25 miejsc pracy
Szczegóły projektu przedstawił Grzegorz Latecki z firmy Euro Projket. – To moje marzenie zrealizować ten obiekt - mówił Latecki.

Basen ma być zbudowany w formule zaprojektuj-wybuduj. W obiekcie znajdą się 4 baseny, w tym: niecka basenu sportowego o wymiarach 25x21m i głębokości 1,3-1,9m z ośmioma torami do pływania, niecka basenu do nauki pływania o wymiarach 13,5 x7m i głębokości 0,6-0,9m, niecka basenu rekreacyjnego o kształcie nieregularnym wraz z atrakcjami i urządzeniami rekreacyjnymi i wreszcie niecka basenu rekreacyjnego dla dzieci wraz z atrakcjami wodnymi. Ze wszystkich basenów będzie mogło korzystać łączenie 216 osób. Przewidziano również dwa jacuzzi i trzy sauny, suchą, parową i biosaunę. Oczywiście basen będzie posiadał pełne zaplecze techniczne, socjalne i biurowo-administracyjne wraz z instalacyjną, wyposażeniem i elementami niezbędnymi do ich prawidłowego funkcjonowania. Do obsługi całego obiektu zatrudnionych zostanie 25 osób.

Obiekt ma spełnić oczekiwania wszystkich, dzieci, młodzieży i dorosłych – mówił Latecki

Na pierwszym piętrze znajdzie się również trybuna na 188 miejsc. W ramach zagospodarowania terenu powstanie około 200 miejsc postojowych, w tym 9 stanowisk dla osób niepełnosprawnych, 9 stanowisk dla samochodów rodzinnych i 10 stanowisk dla autobusów, a także ok. 50 miejsc postojowych dla rowerów.

Nowy obok starego
Równolegle do budowy nowego basenu prowadzone będą prace na starym basenie, który powstał w 1934 roku. Nie będzie to już miejsce do pływania, ponieważ trudno utrzymać tu właściwą jakość wodny. Niecka starego basenu będzie służyła uprawianiu sportów wodnych. Stary basen będzie widoczny przez okna nowego basenu i mają tworzyć spójną całość.

Mapa drogowa

Już pracujemy nad procedurą przetargową, jeszcze w listopadzie zamierzamy ogłosić przetarg i wszcząć postępowanie o udzielenie zamówienia. Oferty powinniśmy zbierać w grudniu, a podpisanie umowy z wykonawcą może nastąpić na przełomie stycznia i lutego 2014 roku. Oznacza to, że wiosną 2014 może już ruszyć budowa basenu, która potrwa do połowy 2015 roku – wyliczał kolejne etapy Jerzy Wiadrowski z-ca dyrektora Departamentu Organizacji i Nadzoru.

basen