Dr Kamil Iwankiewicz na spotkaniu z młodzieżą

V Liceum Ogólnokształcące przy ZSEiO w Elblągu dnia 17 września 2013 r. gościło doktora Kamila Iwankiewicza, dziekana Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Elblągu autora pionierskiego projektu badawczego „Korona Jezior Ziemi”. W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie z Technikum Ekonomicznego przy ZSEiO i Gimnazjum nr 1 w Elblągu.W spotkaniu wzięli udział również zaproszeni goście: Pan Mark Pruszak Wiceprezydent Elbląga, Pani Beata Gadomska dyrektor Gimnazjum nr 1 w Elblągu oraz wicedyrektor Pan Andrzej Kamiński. Na spotkaniu nie zabrakło także przedstawicieli mediów elbląskich: Pani Karoliny Krajewskiej z Dziennika Elbląskiego oraz Pani Dominiki Kiejdo z PortElu.

Pan dr Kamil Iwankiewicz od blisko 20 lat zajmuje się nurkowaniem. Jego pasje są związane z podróżami w te rejony świata, które stawiają wyzwania niosące ze sobą ogromny wysiłek, a jednocześnie radość z poznania między innymi tajemnic najwyżej położonych jezior na ziemi. Zanim został dziekanem Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego Wydziału Zamiejscowego w Elblągu pracował między innymi na platformach wiertniczych w Egipcie, RPA i USA. Z czasem stawiając sobie coraz to nowe wyzwania wprowadził w życie projekt badawczy Korona Jezior Ziemi, który polega na eksploracji najwyżej położonych jezior na ziemi. Był między innymi w Himalajach. Ustanowił dwa rekordy świata w nurkowaniu, odkrył nowe gatunki endonicznych zwierząt. Został przez redakcję magazynu National Geographic nominowany do nagrody Travelera - „Podróżniczych Oskarów”. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane za podróżnicze wyzwania podejmowane przez tych, których wciąż fascynuje świat i zadziwiają nas.

V Liceum Ogólnokształcące im. Haliny Poświatowskiej wraz z Technikum Ekonomicznym im. Oskara Langego od roku tworzy Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, który swą siedzibę ma przy ul. Bema 50 w Elblągu. Uczniowie w tym zespole korzystają z różnych projektów, których są adresatami, a często bywa, że również ich twórcami. Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu jest szkołą, która posiada szeroką ofertę edukacyjną, z której każdy młody człowiek może korzystać. Spotkanie z Panem dr Kamilem Iwankiewiczem to kolejna oferta edukacyjna, z którą dzieliliśmy się także z uczniami i nauczycielami tym razem z Gimnazjum nr 1 w Elblągu.

Na zakończenie spotkania uczniowie i nauczyciele z ZSEiO przedstawili uczniom z Gimnazjum nr 1 pakiet edukacyjny, jaki nasza szkoła oferuje wszystkim zainteresowanym V Liceum Ogólnokształcącym im. Haliny Poświatowskiej lub Technikum Ekonomicznym im. Oskara Langego. Spotkania o takim otwartym charakterze będziemy realizować w obecnym roku szkolnym, na które już dziś zapraszamy nie tylko uczniów ze szkół gimnazjalnych w Elblągu.    

Marzena Kosińska