Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania, której celem jest zmiana za-chowań kierowców dotyczących racjonalnego korzystania z samochodów osobowych, a także zachęcenie do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej, jeżdżenia na rowerze i cho-dzenia pieszo. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu ma w 2013 roku na celu oczyścić powietrze w Elblągu, a przez to stworzyć zdrowsze i szczęśliwsze nasze miasto.



Fakty są jasne - czyste miasta to zdrowsze miasta. Powietrze wolne od zanieczyszczeń pro-wadzi do dłuższego życia średnio o osiem miesięcy oraz zmniejsza prawdopodobieństwo chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Z drugiej strony, powietrze z do-mieszką substancji zanieczyszczających, takich jak pył i dwutlenek azotu zwiększa ryzyko cho-rób płuc, takich jak astma, zapalenie płuc i rak płuc.

Tegoroczne hasło Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ,,Czyste powietrze - teraz twój ruch", odzwierciedla siłę,  którą mają elblążanie  aby poprawić jakość powietrza poprzez ich codzienne wybory transportowe. Jest to także przypomnienie, że wszyscy mamy swoją rolę do odegrania i że nawet małe zmiany, takie jak dojazdy do pracy rowerem zamiast jeżdżenia samochodem, zdecydowanie się na transport publiczny, czy spacer może poprawić jakość naszego życia.

Elbląskie działania podczas ETZT 2013

Piątek 20.09 – Rowerowy piątek, czyli rowerem do pracy, szkoły, po zakupy.  Akcja promo-cyjna z nagrodami dla pracowników, którzy skorzystają tego dnia z komunikacji rowerowej.
Zachęcamy innych pracodawców do przyłączenia się do tej akcji.
Sobota 21.09 – Elbląski Dzień Bez Samochodu. Elbląski przejazd rowerowy ulicami miasta i festyn rowerowy na Placu Jagiellończyka (test zapięć rowerowych,  konkurencje rowerowe, stoiska informacyjne, konkursy ze sceny). Początek festynu od godziny 11.  Zbiórka uczestni-ków rowerowego przejazdu  od godziny 10.30 przy Bramie Targowej na Starym Mieście. Start o godzinie 11.00. Dystans około 20 km ulicami miasta na Plac Jagiellończyka.  
Warsztaty miejskiej jazdy na rowerze – od godziny 15.00 w Tawernie Tortuga.
Niedziela 22.09 – XXXIX ELBLĄSKI ALLEYCAT, czyli jazda rowerem na orientację po Elblągu. Zapisy do 19 września.  Start z Placu Słowiańskiego o godzinie 12.00.

Poza tym:
1.  Przez cały Europejski  Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22.09.2012) sklepy rowe-rowe Neksus (ul. Mickiewicza 23) i KM Bike (ul. Grunwaldzka 2) za okazany skasowany bilet komunikacji miejskiej lub kartę EKM będą udzielały rabatu przy zakupie. W sklepie Neksus  indywidualny rabat obejmuje części rowerowe i usługi serwisowe, zaś w sklepie KM BIKE można będzie uzyskać rabat do 10 % na rowery oraz 10% na akcesoria.
2. Darmowe przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu w Europejskim Dniu Bez Samochodu 22.09.2013 r.

Warsztaty miejskiej jazdy na rowerze

Elbląski Alleycat - regulamin