Głosami PO i PSL przepadł projekt dotyczący Przekopu

Wczoraj prezydent Elbląga Jerzy Wilk wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury, podczas której odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie podjęcia przez Radę Ministrów działań zmierzających do budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną.  Po burzliwej dyskusji i wskazywaniu m.in przez prezydenta Jerzego Wilka na konieczność realizacji tej inwestycji, głosami posłów PO i PSL odrzucono projekt uchwały. 

-Wybory w Elblągu spowodowały, że opinia publiczna mogła dowiedzieć się, jakie problemy dotykają mieszkańców tego miasta, ale i okolicznych miejscowości, związane z brakiem realizacji inwestycji Przekopu przez Mierzeję Wiślaną - mówił podczas wczorajszego posiedzenia komisji poseł Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk.

Znaczenie gospodarcze

- Przekop to jest głęboka potrzeba o której mówi się od wielu lat. Dzisiaj mieszkańcy Elbląga i okolicznych miejscowości borykają się z problemem cofki, której skutkiem są zalania. Realizacja tej inwestycji rozwiązałaby ten problem. Dodatkowo trzeba podkreślić znaczenie gospodarcze owego projektu. Dzisiaj w Elblągu przeładowuje się 160 tys. ton towarów, gdyby miasto miało wolny dostęp do morza, nastąpiłoby zwielokrotnieniu załadunku. Dodatkowym, istotnym walorem inwestycji jest rozwój turystyki oraz impuls dla rozwoju żeglugi- podkreślał poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit.


Rząd mówi, że inwestycja musi poczekać do 2020 roku

- Realizacja tej inwestycji leży w interesie społecznym, jednak może ona zostać zrealizowana dopiero w 2020 roku. Do realizacji inwestycji potrzebne są bowiem opinie środowiskowe  - mówił wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Zbigniew Rynasiewicz.

To wieczność w naszej skali

- Elbląg nie może czekać do 2020 roku na opinie, to jest wieczność w naszej skali. Przekop jest dla nas, dla Elbląga i gmin nadzalewowych kluczową inwestycją, która stanowi szansę na rozwój turystyki i gospodarki. - podkreślał Jerzy Wilk prezydent Elbląga. - Cóż to jest zbudowanie kanału dla naszych wspaniałych inżynierów, oni potrafią to wykonać w niedługim czasie. Tego oczekują mieszkańcy tej części kraju, dlatego państwo powinni nas wspierać i przyjąć projekt tej uchwały. Pozwoli nam to na uzyskanie suwerenności i skrócenie drogi do portów trójmiejskich - dodał Jerzy Wilk.

Projekt uchwały dotyczący budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną został odrzucony stosunkiem głosów 29 do 18. Za odrzuceniem projektu głosowali posłowie Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, za przyjęciem projektu uchwały głosowali między innymi członkowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. Na sali kolumnowej sejmu, podczas posiedzenia komisji obecna była posłanka PO Elżbieta Gelert, która nie zabrała głosu w dyskusji.

Dodatkowo prezydent Jerzy Wilk, wczoraj o godz. 13.00 wziął udział w konferencji prasowej z przewodniczącym klub Prawa i Sprawiedliwości Mariuszem Błaszczakiem oraz rzecznikiem prasowym partii Adamem Hofmanem. Podczas spotkania prezydent Elbląga przedstawił działania jakie podjął po odjęciu urzędu. Poinformował dziennikarzy, o uchwałach dotyczących obniżki cen biletów i czynszów w ZBK, nad którymi głosować będą radni podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Zaprosił także do uczestnictwa w Elbląskim Święcie Chleba, które odbędzie się już w najbliższy weekend w Elblągu.