Srebro dla elbląskich ratowników

Srebro dla elbląskich ratowników

Srebro dla elbląskich ratowników - Srebro dla elbląskich ratowników
Od 15 do 17 czerwca 2011 roku w Olsztynie odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 31 drużyn z Polski, Norwegii, Estonii i Rosji. Elbląg reprezentowała drużyna z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Działu Ratownictwa Medycznego, w składzie: Jerzy Pawlyta, Krzysztof Siemieniewski i Marcin Siemieniewski.
W programie zawodów przewidziano pięć sytuacji zadaniowych, ale ich liczba i charakter były pilnie strzeżoną tajemnicą. Konkurencje były bardzo zbliżone charakterem do realnego dyżuru. O wyjeździe na daną konkurencję zespół był powiadamiany, w losowej kolejności, drogą telefoniczną. Po dotarciu na miejsce zdarzenia ratownicy dysponowali czasem tylko 10 minut na przeprowadzenie czynności medycznych podczas zadania.
W pierwszy dzień zmagania rozpoczęły się od godziny 22:00, konkurencją nocną. Była to chyba najtrudniejsza z sytuacji, gdyż założeniem scenariusza zadania było rozdzielenie zespołu ratunkowego. W tej konkurencji należało udzielić pomocy dwóm poszkodowanym pod wpływem nieznanej substancji odurzającej. Poziom trudności potęgował fakt całkowitych ciemności na miejscu wezwania oraz to, że jeden z poszkodowanych wymagał specjalistycznych zabiegów resuscytacyjnych.
Następnego dnia ratownicy musieli zmierzyć się z problemem wypadku z dużą ilością poszkodowanych, szybkiego i sprawnego użycia najnowszego sprzętu ratunkowego, pomocy nieprzytomnemu dziecku, które zadławiło się cukierkiem oraz wdrożyć odpowiednie postępowanie u pacjenta z dusznością w przebiegu obrzęku płuc.
Po zakończonych konkurencjach ratunkowych drużyny wzięły udział w konkursie na najzabawniejsze przebranie zespołu. Drużyna reprezentująca elbląski Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu swoim przebraniem nawiązała do początków medycyny, czyli starożytnej Grecji.
W piątek, 17 czerwca wszystkie zespoły ratunkowe wzięły udział w uroczystej paradzie ulicami Olsztyna. Parada zakończyła się na rynku Starego Miasta, gdzie oficjalnie zamknięto tegoroczne Mistrzostwa oraz ogłoszono wyniki.
Nagrodę za najlepsze przebranie otrzymał zespół z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego zajął zespół z NZOZ Nowy Szpital w Nakle i Szubinie – podstacja Mrocza. Zespół reprezentujący Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, Dział Ratownictwa Medycznego, przy niewielkiej różnicy punktowej w stosunku do lidera, zajął drugie miejsce. Na trzeciej pozycji zmagania zakończyła drużyna z NZOZ Nowy Szpital w Nakle i Szubinie – podstacja Kcynia.
Zespół z Elbląga dodatkowo otrzymał Puchar Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego dla najlepszej drużyny Warmii i Mazur.
Elbląska drużyna podkreślała, że z tego typu imprez człowiek przywozi coś więcej niż tylko nagrody. Doświadczenie, pasja, rywalizacja i dobre samopoczucie wśród ratowników z innych krajów i miast są niezastąpione, a wysiłek, jaki wkładają w swój rozwój trenując sytuacje pozorowane przyniesie efekt nie tylko na turniejach, ale i w codziennej pracy z drugim człowiekiem.
Nad imprezą patronat honorowy objęli: Minister Zdrowia Ewa Kopacz; Wojewoda Warmińsko – Mazurski Marian Podziewski oraz Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Jacek Protas. Organizatorami imprezy byli: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie oraz Miasto Olsztyn.

Jurek Pawlyta, Krzysiek Siemieniewski i Marcin Siemieniewski

Srebro dla elbląskich ratowników
Srebro dla elbląskich ratowników - Srebro dla elbląskich ratowników
Srebro dla elbląskich ratowników
Srebro dla elbląskich ratowników - Srebro dla elbląskich ratowników
Srebro dla elbląskich ratowników
Srebro dla elbląskich ratowników - Srebro dla elbląskich ratowników