Zanim nadejdą wakacje

W ostatnim tygodniu kończącego się roku szkolnego elbląscy muzealnicy zapraszają na ciekawe spotkania z historią. Zwiedzić można Bramę Targową i obejrzeć makietę siedemnastowiecznego Elbląga. Poznać najciekawsze miejskie legendy, w tym tę o dzielnym piekarczyku. Sprawdzić, co działo się z miastem podczas II wojny światowej.

Wszystkie trzy tematy zajęć realizowane są w oparciu o średniowieczną Bramę Targową w Elblągu, jak też obiekt Ratusza Staromiejskiego i udostępnioną tam od niedawna makietę. Uczestnicy mogą się dowiedzieć, co to takiego jest legenda. Mają możliwość zapoznania z kilkoma legendami dotyczącymi Elbląga i regionu. Utworzą elbląską mapę legend. Starsi uczestnicy poszukają historycznych i geograficznych uzasadnień. Na zakończenie zajęć legenda wakacyjna - dlaczego woda morska jest słona? - w której dzieci biorą czynny udział. To zajęcia dla młodszych klas szkoły podstawowej. Kolejne zajęcia to poznawanie dziejów Bramy Targowej, jej budowy i rozbudowy. Uczestnicy zapoznają się, m.in. z oryginalnym umiejscowieniem wejścia na Bramę, jak też elementami legendy o Piekarczyku w poszczególnych miejscach Bramy. Przejście do Ratusza Staromiejskiego i zapoznanie się z makietą Elbląga, głównie elementami fortyfikacji miejskich. Te zajęcia są przygotowane dla różnych grup wiekowych, od najstarszych przedszkolaków, aż po gimnazjalistów. Dla najstarszych, czyli uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych jest przygotowany temat trzeci, czyli Elbląg czasów wojny. To przedstawienie miasta w czasach II wojny światowej, od września 1939 roku do maja 1945 roku. Obrazy wojny we wspomnieniach, fotografiach i dokumentach. Efekty wojny, zniszczenia i wymiana ludności.

Zajęcia umawiać można na terminy od poniedziałku do czwartku, godziny 10 -14.
Poszczególne zajęcia trwają ok. 1 godziny.
Sposób rezerwacji: umawianie telefoniczne w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu: tel. stacjonarny 55 232 40 68., tel. komórkowy 666 840 787, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub formularz kontaktowy na stronie edukacyjnej Muzeum.

Tomasz Gliniecki
Muzeum Archeologiczno-Historyczne