Elbląg w gronie miast hanzeatyckich

Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk wziął udział w spotkaniu Polskich Miast Hanzeatyckich. Odbyło się ono 14 kwietnia w Nowym Ratuszu w Gdański.
Celem spotkania było uaktywnienie współpracy Polskich Miast Hanzeatyckich. Udział Elbląga w tym związku to ogromna szansa dla naszego miasta – mówi Prezydent Grzegorz Nowaczyk – mamy zamiar ją wykorzystać i chcemy włączyć się do wspólnych działań Związku.
Podczas spotkania podpisano deklarację o współpracy Polskich Miast Hanzeatyckich. Właściwe to wznowiono deklarację podpisaną 20 lutego 2004 roku.
Deklaracja zakłada, że miasta zrzeszone w PMH zobowiązują się do rozszerzania współpracy na terenie Polski i poza jej granicami w następujących dziedzinach: kultura, gospodarka, spray socjalne, polityka oraz ochrona środowiska.
Udział Elbląga w związku Polskich Miast Hanzeatyckich daje także możliwość promocji miast poprzez następujące działania:
- uczestnictwo w pracach i Zjazdach Międzynarodowego Związku Hanzy „HANZA”;
- reprezentowanie wspólnych interesów wobec administracji państwowej i poszczególnych władz lokalnych w kraju i za granicą, w tym w szczególności wobec Unii Europejskiej;
- organizowanie cyklicznych Spotkań i Zjazdów Polskich Miast Hanzeatyckich;
- organizowanie wspólnych wydarzeń, imprez i olimpiad sportowych;
- wspólne działania na rzecz rozwoju gospodarczego swoich miast i regionów;
- stworzenie forum wymiany inicjatyw gospodarczych, kulturalnych i turystycznych;
Deklarację podpisali przedstawiciele Polskich Miast Hanzeatyckich:
Białograd, Braniewo, Chełmno, Darłowo, Elbląg, Gdańsk, Frombork, Goleniów, Gryfice, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Kwidzyn, Lębork, Olsztyn, Słubice, Sławno, Słupsk, Starogard Szczeciński, Strzelce Opolskie, Szczecin, Toruń, Wolin, Wrocław.