Dwa bliskie sobie miasta

kaliningrad
Elbląg i Kaliningrad bliżej siebie. Dzisiaj Przewodniczący Rad Miejskich obu miast podpisali porozumienie o współpracy. To dwa miasta leżące w blisko siebie, a w związku z tym łatwo nawiązuje się nić porozumienia pomiędzy mieszkańcami i mają oni wspólne interesy - komentowali sygnatariusze porozumienia.

 

Dokumenty podpisali Aleksandr Pjatikop Przewodniczący Rady Miejskiej Deputowanych Kaliningradu, a ze strony Elbląga Jerzy Wcisła Przewodniczący Rady Miejskiej. W spotkaniu uczestniczył Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga, który wcześniej rozmawiał z Przewodniczącymi obu miast.

Porozumienie podpisane zostało na pięć lat i sprzyjać ma zbliżaniu społeczności Kaliningradu i Elbląga. Wspierać będziemy współpracę lokalnych dziennikarzy, którzy na łamach swych mediów prezentować będą specyfikę obu miast. Przewidzieliśmy zachęty dla nauczycieli, którzy przybliżać będą uczniom historię i współczesność Elbląga i Kaliningradu. Planujemy również wspólny kalendarz imprez. Oczywiście jest także miejsce na szersze wykorzystanie walorów wodnych miast i szersze otwarcie na transport wodny. Na szerokim forum rozmawiać będziemy również o historii, tym co nas łączy i tym co trudne - wyliczał Jerzy Wcisła Przewodniczący Rady Miejskiej

Kaliningrad ma 35 miast partnerskich, ale realna współpraca tworzy się pomiędzy miastami leżącymi blisko nas. Dzieli nas około 100 kilometrów, a tym samym tworzy się pole dla wzajemnych projektów. Dzisiaj rozmawiałem również z prezydentem Grzegorzem Nowaczykiem i szybko znaleźliśmy wspólny język. Chcemy zbliżać nasze lokalne media, to one w pierwszej kolejności będą pokazywać nasze miasta. Rzecznicy prasowi obu miast będą pośredniczyć w tym zbliżeniu - dodał Aleksandr Pjatikop Przewodniczący Rady Miejskiej Deputowanych Kaliningradu.

Rozmowa była konkretna, zastanawialiśmy się jak wykorzystać to, co w najbliższych latach wydarzy się w Rosji i Obwodzie Kaliningradzkim. Mowa tu oczywiście o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, które rozgrywać się będą także w Kaliningradzie. Do tych wielkich inwestycji w infrastrukturę tuż za naszą granicą powinny  przygotować się również nasze firmy. Okazją do tego będą marcowe targi FASADA, na które wybierają się nasi przedsiębiorcy. Nieodległe położenie możemy wykorzystać również na rynku pracy. Chcę się spotkać z zarządem Awtotoru, wielkiego centrum produkcji aut w Obwodzie Kaliningradzkim. Potrzeby tego centrum szacowane są na 20-30 tysięcy pracowników. To może być ciekawy kierunek na zdobycie pracy - mówił o perspektywach współpracy Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga

Relacja wideo z konferencji - link