Spotkanie Prezydenta z przedstawicielami branży budowlanej

targi
Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga spotkał się dziś w Urzędzie Miejskim z przedstawicielami branży budowlanej. Spotkanie dotyczyło możliwości zaprezentowania oferty elbląskich firm na targach FASADA w Kaliningradzie, padła także propozycja utworzenia klastra budowlanego, który mógłby skutecznie wejść na rynek tego typu usług w Obwodzie Kaliningradzkim.

 

- Rosja organizować będzie Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2018 roku. Areną tych wydarzeń będzie również Kaliningrad. Przed miastem i całym Obwodem ogromne wyzwanie. Według szacunków dla budowy infrastruktury potrzebnej do rozegrania Mistrzostw należy zainwestować w Obwodzie Kaliningradzkim 3-4 mld dolarów. To może być także szansa dla elbląskich firm budowlanych wejścia na ten chłonny rynek. Pierwszą okazją do tego mogą być targi FASADA. Należy również pamiętać, że oba miasta mają swoje przedstawicielstwa, w których również odbywa się promocja gospodarcza - powiedział Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga.

Miasto proponuje, m.in. wydzierżawienie przedsiębiorcom powierzchni na terenie targów, transport i pomoc w organizacji pobytu w Kaliningradzie. Dodatkowo uczestniczący w spotkaniu Zbigniew Szmurło, pełnomocnik prezydenta ds. współpracy ze Wschodem poinformował przedsiębiorców o możliwościach uzyskania wiz lub pozwoleń związanych z tzw. Małym Ruchem Granicznym. Natomiast Anita Pawlak, kierownik Biura Obsługi Inwestora przedstawiła możliwości i funkcjonowanie elbląskiego portalu, który skupia informacje o inwestycjach i inwestorach - www.inwestycje.elblag.pl.

Z zainteresowaniem spotkała się również propozycja utworzenia przez przedsiębiorców klastra budowlanego.

- Klaster budowlany powinien zrzeszać firmy o szerokiej ofercie - projektowe, budowlane, wykonawcze, elektryczne. Da to możliwość  kompleksowej realizacji usług. Rolą Miasta w powstaniu klastra powinno być skojarzenie tych przedsiębiorców, którzy chcą do niego wejść - tłumaczył Łukasz Lasota z firmy LIRA.

- Elbląski klaster budowlany na wzór trójmiejskiego może być tematyczny. Oczywiście elbląskie firmy będą ze sobą konkurować lokalnie, ale mogą również połączyć siły i zdobywać rynek Obwodu Kaliningradzkiego - dodał Piotr Boryszewski z firmy ELZAMBUD.