Rozbudowa "Ogrodów" rusza w lutym

PORR Polska będzie wykonawcą I etapu rozbudowy Centrum Handlowego „Ogrody”, którego inwestorem jest CBRE Global Investors. Prace rozpoczną  się już 1 lutego i będą trwały do końca kwietnia br. Centrum pozostaje otwarte dla Klientów. „Ogrody” po zakończeniu rozbudowy powiększą się ponad dwukrotnie – do ok. 40 000 mkw.Pierwszy etap projektu będzie polegał na modernizacji części dotychczasowej bryły centrum. Będzie to w dużej mierze przygotowanie nowego, większego lokalu dla sklepu RTV Euro AGD, który pozostaje czynny w dotychczasowej lokalizacji. Do czasu rozpoczęcia kolejnego etapu rozbudowy inwestor nie przewiduje znaczących utrudnień dla Klientów „Ogrodów”, w tym zmian w liczbie i dostępności miejsc parkingowych oraz komunikacji wewnątrz centrum.

PORR Polska SA jest częścią wiodącego europejskiego koncernu budowlanego z siedzibą w Austrii. W Polsce firma ma w swoim portfolio realizację m.in. takich projektów, jak: Galeria Słoneczna w Radomiu, rozbudowa centrum handlowego Magnolia Park we Wrocławiu, siedziba koncernu Agora czy hotel InterContinental w Warszawie.

„Ogrody” to jeden z pierwszych w naszym kraju projektów wykorzystania potencjału i podnoszenia wartości centrów handlowych pierwszej generacji poprzez ich przekształcanie w nowoczesne i wielofunkcyjne obiekty. Taka tendencja od dłuższego czasu jest widoczna na światowych rynkach. Działania remodellingowe wiążą się m.in. z umożliwieniem  debiutu znanym markom sieciowym na elbląskim rynku, czego, jak pokazują badania rynkowe przeprowadzone na zlecenie inwestora, mieszkańcy tego miasta oczekują. Rozbudowa i modernizacja „Ogrodów” do standardu nowoczesnego obiektu wielofunkcyjnego to również przekształcenie go w centrum pobytowe, co wiąże się m.in. z wzbogaceniem oferty rozrywkowej, np. poprzez otwarcie wielosalowego kina.

Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem najemców i jest już w ponad połowie wynajęty. Prowadzone są rozmowy ze wszystkimi wiodącymi na rynku markami. W nowych „Ogrodach” znajdą się między innymi Carrefour, salony marek należących do grupy LPP, New Yorker, RTV Euro AGD, Deichmann, Rossmann czy Orsay, a także multipleks oraz liczne restauracje i kawiarnie.

Powierzchnia najmu zmodernizowanych i powiększonych „Ogrodów” wyniesie ok. 40 000 mkw. Na dwóch poziomach zostanie zlokalizowanych ponad 130 sklepów i punktów usługowych, czyli o 75 więcej niż dzisiaj. Obecny otwarty parking naziemny zostanie zabudowany i zastąpiony parkingiem 3-poziomowym na ok. 1000 miejsc.

Inwestorem projektu jest spółka CBRE Global Investors, a za rozbudowę i komercjalizację odpowiada firma Acteeum Central Europe. Komercjalizację wspiera także CBRE. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia ESA.
***
CBRE Global Investors, część grupy CBRE, jest obecna w 21 krajach i od przeszło 39 lat świadczy usługi dla ponad 600 klientów instytucjonalnych. Wartość zarządzanych aktywów to 94,8 mld USD. W Polsce CBRE Global Investors zarządza ośmioma nieruchomościami należącymi do funduszy PFCE i PFCEE. Są to m.in.: Centrum Handlowe „Ogrody” w Elblągu, Centrum Handlowe Sarni Stok w Bielsku Białej, Centrum Handlowe King Cross Praga, Domy Towarowe Wars Sawa Junior, Złote Tarasy w Warszawie.
***
Acteeum Central Europe Sp. z o.o. należy do Acteeum Group – firmy działającej w branży deweloperskiej. Zainteresowanie Acteeum skupia się na miastach średniej wielkości i dotyczy budowy tradycyjnych galerii handlowych, a także retail parków. W Polsce spółka jest obecna jako współinwestor budowy Galerii Solnej w Inowrocławiu, jak również Project Manager rozbudowy oraz modernizacji dwóch centrów handlowych należących do CBRE Global Investors: Sarni Stok w Bielsku-Białej (inwestycja zrealizowana) oraz „Ogrody” w Elblągu.
***
„Ogrody” w liczbach
Przed rozbudową:
•    17 500 mkw. powierzchni najmu (w tym Carrefour)
•    jednopoziomowe centrum handlowe
•    55 lokali handlowych i usługowych
•    901 miejsc parkingowych
•    otwarcie: 2002 r.

Po rozbudowie:
•    ok. 40 000 mkw. powierzchni najmu (w tym Carrefour)
•    dwupoziomowe centrum handlowe, parking podziemny i naziemny
•    130 lokali handlowych i usługowych
•    kino wielosalowe
•    ok. 1000 miejsc parkingowych na 3 poziomach
•    otwarcie: 2014 r.

informacja nadesłana przez inwestora