Podarunek od WOŚP dla Szpitala Miejskiego

Infant Flow to nowoczesny sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podarowała go Szpitalowi Miejskiemu im. Jana Pawła II.
Technologia ta ma na celu ograniczenie wentylacji mechanicznej u noworodków i wcześniaków, jest więc alternatywą inwazyjnego respiratora, który może spowodować  poważne powikłania, np. przewlekłą chorobę płuc.  Aparat wytwarza stałe dodatnie ciśniecie w drogach oddechowych, czyli "wdmuchuje" ogrzane i nawilżone powietrze do dróg oddechowych dziecka, aby ograniczyć wysiłek związany z oddychaniem oraz rozpoznaje fazy wdechu i wydechu. Ogromną zaletą tej technologii jest dostarczenie dodatkowej objętości oddechowej w czasie westchnienia bez dodatkowej pracy oddechowej, gdyż cała ta praca wykonywana jest przez aparat.

Sprzęt posiada różne typy pracy w zależności od stanu noworodka i stosuje się u wcześniaków mających własny napęd oddechowy, czyli takich, które już próbują same oddychać, ale potrzebują wspomagania oddechu.

Polska jest pierwszym krajem w Europie pod względem ilości dzieci leczonych metodą Infant Flow. W Polsce ilość intubacji noworodków zmniejszyła się o 79%, a rezultaty zdrowotne przy tej metodzie są nieporównywalnie większe niż przy używaniu respiratora.

- Obecność aparatu Infant Flow poprawia bezpieczeństwo noworodków przychodzących na świat w naszym oddziale – powiedział Koordynator Pododdziału Noworodkowego Szpitala Miejskiego lek. Krzysztof Sulkowski.