Lodowisko imienia Heleny Pilejczyk

Lodowisko imienia Heleny Pilejczyk

Lodowisko imienia Heleny Pilejczyk - Lodowisko imienia Heleny Pilejczyk
Elbląskie lodowisko ma już swojego patrona. Od piątku 25 lutego nosi imię Heleny Pilejczyk. Tak zadecydowali radni podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. W niedzielę 27 lutego Pani Helena osobiście odsłoni tablicę jej imienia. W uroczystości weźmie udział Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.

Pomysł elbląskiej dziennikarski Miry Stankiewicz doczekał się realizacji. Zaczęło się od zbierania podpisów popierających inicjatywę.
- Wiele osób pytało: dlaczego teraz i dlaczego Helena Pilejczyk? Moja odpowiedź brzmiała prosto - lepiej późno niż wcale, a pani Lusia Pilejczyk jak nikt inny w ostatnim półwieczu historii Elbląga jest kojarzona w miastem. Bez skandali, w glorii niewątpliwego sukcesu i z pięknym życiorysem od młodości do dziś. Jest to także hołd złożony wielu pokoleniom sportowców z lat 50., 60. i późniejszych, ludziom Kazimierza Kalbarczyka i ich naśladowcom – powiedziała Mira Stankiewicz.
Następnie sprawą zajęli się miejscy radni. Podczas ostatniej sesji przegłosowali wniosek. Radni nie mieli wątpliwości. Helena Pilejczyk jest przecież pierwszą w historii Polką - brązową medalistką olimpijską ze Squaw Valley w 1960 roku, srebrną medalistką mistrzostw świata, wielokrotną mistrzynią i rekordzistką Polski. Łyżwiarstwo szybkie uprawiała do 75 roku życia. Zdobyła wiele tytułów mistrzyni świata weteranów. Pani Helena przez całe dorosłe życie związana była z Elblągiem. Przez 20 lat trenowała i wychowywała kolejne pokolenia młodych elblążan jako nauczyciel i trener. Do dziś pracuje w swoim klubie Orzeł i dalej wspiera sport. W 2002 roku Rada Miejska zadecydowała o nadaniu Helenie Pilejczyk tytułu Honorowego Obywatela Elbląga.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na lodowisku odbędzie się w najbliższą niedzielę. O godzinie 12:00 zaczną się biegi finałowe Pucharu Polski w short-tracu. Zaraz po nich około gadziny 13:30 Helena Pilejczyk odsłoni tablicę pamiątkową. O 14.00 odbędzie się wręczenie nagród najlepszym łyżwiarzom i ceremonia zamknięcia zawodów.
W uroczystościach wezmą udział Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wcisła. Zaproszeni są wszyscy elblążanie, kibice sportowi.