O wyprzedzaniu rowerem

rowerem z prawej
Nowelizacja Kodeksu Drogowego  w maju 2011 r. zwiększyła uprawnienia rowerzystów podczas jazdy i ułatwia poruszanie się rowerem  po drogach. W kolejnym artykule przygotowanym przez Marka Kamma wspólnie z Komendą Miejską Policji w Elblągu i WORD-em poruszony został temat wyprzedzania rowerem pojazdów z prawej strony.

Mówi o tym art. 24 pkt. 12 PoRD.

Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Zmiana ta legalizuje często stosowane zachowanie rowerzysty na drodze, bo przecież nie o to chodzi w jeździe rowerem po mieście aby stać w korku lub 50 metrów przed sygnalizatorem. Do tej pory rowerzyści mogli z prawej strony jedynie omijać zatrzymane pojazdy. Rozwiązanie to sprzyja płynności ruchu, poprawia widoczność rowerzysty, który nie musi być schowany pomiędzy samochodami, a może zająć bardziej widoczne miejsce z przodu. Istotny dla kierowców jest teraz obowiązek spojrzenia we wsteczne i prawe lusterko, czy nie zbliża się  rowerzysta i czy można bezpiecznie otworzyć drzwi od strony pasażera, albo zmienić kierunek ruchu.

Z własnego doświadczenia w jeździe po Elblągu widzę, że kierowcy często stoją bardzo blisko krawężnika uniemożliwiając rowerzyście skorzystanie z tego udogodnienia. Chcę wierzyć, że wynika to z niewiedzy o nowym przepisie, a nie z innych względów. Zwracam się więc z apelem, aby zostawiać wolną przestrzeń z prawej strony dla rowerzysty. Będzie to bardzo eleganckie i przyjazne zachowanie.