Archeolodzy rozpoczęli badania

Dziś rozpoczęły się badania archeologów na skraju ul. Pocztowej i Placu Słowiańskiego, w miejscu, gdzie podczas budowy drogi nr 503 odkopano zabytkowy bastion.


- Dzisiaj porządkujemy teren, usuwamy gruz. Rozpoczęliśmy odsłanianie posadzki ceglanej, której się spodziewaliśmy. - mówi Grażyna Nawrolska archeolog nadzorująca budowę 503.

Ekspertyzy bastionu wykonał dr Maciej Małachowicz z Wrocławia, który jest rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, specjalizującym się w fortyfikacjach, głownie nowożytnych.

- Doktor Małachowicz  stwierdził, że odkryte mury to cenny i interesujący obiekt - bastion z XVI wieku w stylu starowłoskim, tak zwana piatta forma - dodaje Grażyna Nawrolska.

W najbliższych dniach archeolodzy będą wyjaśniali i odsłaniali jeszcze kilka miejsc. Współpracują z konserwatorem zabytków, pracownikami Zarządu Dróg.

- Postaramy się jak najszybciej zakończyć prace, tak, by budowlańcy mogli kontynuować prace przy 503. Liczę, że skończymy do końca sierpnia. - uzupełnia Grażyna Nawrolska.

 

Przebudowa drogi jest możliwa dzięki realizacji projektu pn. Przebudowa ulic oraz drogowych obiektów inżynierskich stanowiących ciąg drogi wojewódzkiej nr 503 w obszarze miasta Elbląga – etap I od Placu Słowiańskiego do ul. Obrońców Pokoju.
Inwestycja dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013

logo