Dni Elbląga - Skrzynia Czasu

Na sto lat zakopano dziś, przed Ratuszem Staromiejskim Skrzynię Czasu, a w niej pamiątki - dokumenty, drobiazgi, przedmioty codziennego użytku - wszystko to, co opowie o naszym obecnym życiu przyszłym pokoleniom.

- Ludzie mają wiele niespełnionych marzeń. Jednym z nich jest możliwość przenikania w czasie. Do tej pory takiego urządzenia nie wymyślono, ale my, dziś, w pewnym sensie przenosimy się do XXII wieku – powiedział prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.

Inicjatorem projektu Skrzynia Czasu było Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar”. Pamiątki złożone zostały do skrzyni o wymiarach 80/60/60 cm. Wykonana została z trzymilimetrowej stali nierdzewnej i kwasoodpornej.

- Do skrzyni włożyliśmy dokumenty i drobne przedmioty . Elblążanie natomiast podarowali swoje zdjęcia, stare dokumenty - mówi Grzegorz Nowaczyk prezes Stowarzyszenia „Denar”. - Wczoraj kupiliśmy kilkanaście egzemplarzy prasy codziennej, po to, by można było za 100 lat zobaczyć, jak wyglądały nasze gazety. Skrzynia wypełniona jest w ¾. Jest hermetyczna, warunki pogodowe nie powinny jej naruszyć.

W szklanej szkatule umieszczonej na Skrzyni czasu znalazło się przesłanie dla elblążan roku 2112.