68. rocznica Powstania Warszawskiego – Chwała Bohaterom!

powstanie warszawskie
Wczoraj przez pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego Żołnierzy Armii Krajowej odbyła się uroczystość  upamiętniająca kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego.  Obchody rozpoczęły się od odegrania hymnu narodowego i włączenia syren alarmowych. Przed pomnikiem nie zabrakło pocztów sztandarowych, harcerzy i asysty wojska wystawionej przez 16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną.

W ceremonii składania wieńców i kwiatów wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich, służb mundurowych, władze samorządowe, elbląscy radni. Kolejne rocznice coraz częściej wzbogacane są o dodatkowe elementy, stad też udział młodzieży, w tym kibiców Olimpii Elbląg, którzy w trakcie uroczystości trzymali transparent z napisem „1.08.1944 – Chwała Bohaterom”. Pojawiły się też grupy, które prezentowały umundurowanie i sprzęt nawiązujący do tego jaki używany był w czasie Powstania Warszawskiego. Natomiast Chór „Pro Musica z Próchnika wykonał wiązankę pieśni powstańczych.

Do zebranych przed pomnikiem zwrócił się Jerzy Julian Szewczyński przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Elblągu, a także Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga.

Poniżej prezentujemy treść przemówienia Prezydenta:

Powstanie warszawskie to jeden z najbardziej dramatycznych fragmentów naszej najnowszej historii. To jednak ważna część naszej romantycznej tradycji, smutnej, bo znaczonej klęskami i zawiedzionymi nadziejami. 63 dni wolności w czasie zniewolenia, 63 dni determinacji, 63 dni oporu. Harcerze, studenci, podchorążowie, sanitariuszki, słuchacze tajnych kompletów. Młodzi Polacy. Dziesięcioletni wówczas kurier z Szarych Szeregów mógłby mieć dziś niemal osiemdziesiąt lat. Niektórzy szczęśliwie dożyli sędziwego wieku i są wśród nas, czasem bezimienni. Skromni bohaterowie. Dla nich wszystkich w 1944 roku hasło, które dziś wypisujemy czasem bezwiednie na sztandarach „Bóg - Honor - Ojczyzna” oznaczało ofiarę z życia, nawet, jeśli nie wszyscy mieli tego świadomość. Wszystkim im przyświecało to, co wiele lat później napisał Zbigniew Herbert w Przesłaniu Pana Cogito: ”Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch”.

Niezależnie od toczącej się od wielu lat historycznej dysputy nad sensownością powstania, dziś po 67 latach możemy powiedzieć, że to oni, mimo klęski przed laty, wygrali. Dziś z dumą możemy czcić 3 ich pamięć w wolnej Polsce, realizować ich testament i wpisywać nowe treści w tak dziś zdawałoby się staroświeckie znaczenie słowa PATRIOTYZM.

zobacz zdjęcia z uroczystości