Odnowione porozumienie o współpracy między Elblągiem i Kaliningradem

porozumienie e-k
W trakcie oficjalnej wizyty nad Pregołą Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga i Aleksander Jaroszuk mer Kaliningradu odnowili porozumienie o współpracy między miastami. Pierwsze porozumienie pomiędzy Elblągiem i Kaliningradem było podpisane jeszcze w maju 1994 roku.

 

Podpisane 29 czerwca br. odnowione porozumienie zakłada szeroką współpracę, która dotyczy następujących dziedzin:
•  gospodarka miejska, ekonomia, biznes;
•  ochrona środowiska;
•  polityka socjalna i społeczna miasta;
•  samorząd lokalny i bezpieczeństwo;
•  sport, turystyka, kultura, edukacja i środki masowej informacji;
•  wymiana młodzieży,

- Pierwsze porozumienie zostało podpisane 18 lat temu, należało więc je odnowić, wzbogacając o nowe formy współpracy – powiedział prezydent Grzegorz Nowaczyk. – Duży nacisk kładziemy na dobrą, w miarę wszechstronną współpracę naszych przedsiębiorców. Nie zapominamy też o zwykłych mieszkańcach, którzy powinni skorzystać z ułatwień małego ruchu granicznego i odwiedzać zaprzyjaźnione miasta. Nową formą naszej współpracy będą także przedstawicielstwa informacyjne, w których zarówno zwykli mieszkańcy, jak i przedstawiciele kręgów biznesowych będą mogli uzyskać wiele informacji - dodał prezydent Elbląga

Mer Aleksander Jaroszuk wyraził opinię, że „Elbląg jest dla Kaliningradu bardzo ważnym partnerem, od którego można wiele się nauczyć. Mamy interesujące wspólne plany w sferze turystyki, dotyczące m.in. żeglugi po Zalewie Wiślanym”. Kaliningrad zamierza skorzystać z doświadczeń Elbląga, liczy na to, że uda mu się otrzymać grant na zbudowanie mariny.

Grzegorz Nowaczyk przebywał także w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie. Konsul Konrad Woliński, w zastępstwie Zbigniewa Świerczyńskiego radcy–konsula i szefa wydziału, zaprezentował pomieszczenia, które będą wykorzystywane w ramach Przedstawicielstwa Informacyjnego Elbląga. Zostanie ono uruchomione we wrześniu br. Będzie to miejsce spotkań elbląskich przedsiębiorców z kaliningradzkimi partnerami, prezentacji naszego potencjału turystycznego i hotelarskiego. W budynku przy Prospekcie Mira, jednej z ważniejszych arterii komunikacyjnych miasta będą organizowane także cykliczne prezentacje, przybliżające kaliningradczykom partnerski Elbląg.