Dziś Elbląg debiutuje na giełdzie!

Na rynku obligacji Catalyst dziś pojawiły się obligacje komunalne na kwotę 107 milionów złotych.

- To ważne wydarzenie dla naszego miasta. Będzie to druga emisja obligacji komunalnych w tym roku w Polsce na tak dużą kwotę. Po drugie obecnie wiele mówi się o zadłużeniu samorządów. My korzystamy z nowych instrumentów dłużnych. Chcemy, by Elbląg był miastem nowoczesnym, idącym z duchem czasu, również jeśli chodzi o finanse. – mówi Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga.

Catalyst rozpoczął działalność w 2009 roku. To najmłodszy rynek Giełdy Papierów Wartościowych, który zajmuje się handlem obligacjami. W ten sposób Giełda wprowadziła dla inwestorów możliwość kupowania i sprzedawania obligacji komunalnych (emitują je jednostki samorządu terytorialnego, np. miasta), spółdzielczych (banki spółdzielcze) czy korporacyjnych (przedsiębiorstwa). Z obrotu obligacjami skarbowymi wcześniej, na GPW korzystało  Ministerstwo Finansów, które w ten sposób pokrywało deficyt budżetowy. Dwa lata temu sprzedaż tych obligacji została przeniesiona na Catalyst.

- Obligacje to zdecydowanie bardziej elastyczny instrument długoterminowego finansowania niż kredyt bankowy. Dla samorządów jest to bardzo istotne, ponieważ mają lepsze możliwości negocjowania warunków, niż przy tradycyjnym kredycie. Dzięki emisji na CATALYSIE Elbląg ma możliwość pojawienia się na szerokim rynku finansowym, zaprezentowania swoich atutów, ale co najważniejsze, dzięki publicznej emisji staje się bardziej wiarygodny dla inwestorów. Jest to  szczególnie ważne w dobie kryzysu długu. – mówi Witold Strzelec, doradca Prezydenta Elbląga. – Jako miasto chcemy być aktywni tam, gdzie robi się biznes i gdzie są pieniądze. W dzisiejszych czasach nowocześnie zarządzany samorząd musi się promować i konkurować z innymi o inwestycje i inwestorów.

- Emisja obligacji to w dzisiejszych czasach optymalne źródło finansowania inwestycji. Rynek Catalyst dodatkowo otwiera dostęp do szerokiego grona inwestorów. Elbląg, wprowadzając obligacje na rynek zorganizowany pokazuje, że jest nowoczesnym, otwartym miastem, które aktywnie korzysta z nowoczesnych form finansowania. Jesteśmy przekonani, że efekty współpracy Elbląga z Pekao, największym organizatorem emisji obligacji w Polsce, bardzo szybko docenią mieszkańcy miasta - mówi Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao.

Obligacje Elbląga w kwocie 100 lub 1000 złotych będą mogli kupić mieszkańcy miasta i każdy zainteresowany takim instrumentem finansowym. By dokonać zakupu, trzeba posiadać rachunek maklerski. Emisję obligacji na zlecenie miasta przygotował bank Pekao SA.

- 107 milionów złotych, emisja obligacji na tak wysokim poziomie świadczy o szerokim zakresie naszych przedsięwzięć inwestycyjnych. Chcemy maksymalnie wykorzystać środki Unii Europejskiej w ramach - jeszcze perspektywy finansowej 2007- 2013 i zabezpieczyć dofinansowanie do tych projektów – dodaje prezydent Elbląga. – Inwestycje zaplanowane w tegorocznym budżecie wynoszą blisko 180 milionów złotych, co stanowi 30% wszystkich wydatków budżetowych.

Obecnie, gdy samorządy borykają się z problemami, tak wysoki wskaźnik inwestycyjny świadczy o priorytetach miasta, a najważniejsze inwestycje realizowane w 2012 roku to:

- przebudowa drogi wojewódzkiej 503 (wartość nakładów to ponad 46 mln zł),

- przebudowa skrzyżowania ulic gen. Grota Roweckiego – 12 Lutego (ok. 6,7 mln zł)

- przebudowa wschodniego nabrzeża rzeki Elbląg oraz przebudowa kładek na mosty zwodzone (ponad 20 mln zł),

- rozbudowa portu żeglarskiego w ramach „Pętli Żuławskiej – rozwój turystyki wodnej” (7,3 mln zł)

- zabezpieczenie przeciwpowodziowe Zatorza (ponad 32 miliony zł)

- budowa czterech Orlików (ok. 5,4 mln zł)

- budowa hali sportowej przy Gimnazjum nr 9 (3,3 mln zł)

- przebudowa budynku przy ul. Obrońców Pokoju z przeznaczeniem na mieszkania komunalne (6,1 mln zł)

- termomodernizacja szkół (5 mln zł)

- rozpoczęcie budowy stadionu (1,7 mln zł)