Elbląg - Nowogród Wielki. Wymiana kulturalna dla dobrego sąsiedztwa

nowogrod wielki
Wymiana kulturalna pomiędzy Elblągiem i Nowogrodem Wielkim, to temat spotkania, które odbyło się dziś w Urzędzie Miejskim. Okazją do rozmów była wizyta partnerów rosyjskich.

Gośćmi Grażyny Kluge Wiceprezydent Elbląga i Leszka Sarnowskiego dyrektora Departamentu Kultury były: Tatiana Diektiariewa dyrektor Domu Muzyki im. S.W. Rachmaninowa w Nowogrodzie Wielkim oraz Jelena Wołgina z Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Tematem spotkania był wtorkowy koncert laureatów, o którym piszemy poniżej. Nie zabrakło również pomysłów na wymianę kulturalną w najbliższym czasie. Wśród propozycji pojawiły się m.in. udział w Święcie Chleba zespołu ludowego z Nowogrodu Wielkiego, być może uda się jeszcze dołączyć jeden z zespołów rosyjskich do lipcowego festiwalu jazzowego w Elblągu. Nowogród Wielki poszukuje również artystów, w tym z Elbląga, którzy wezmą udział w programie kulturalnym przygotowywanym z okazji 1150-lecia państwowości rosyjskiej. Ustalono również, że wystawa fotograficzna pn. Elbląskie Spacery Fotograficzne pojedzie do Nowogrodu Wielkiego i zostanie pokazana w tamtejszym Centrum Sztuki DIALOG.

 

O wtorkowym koncercie

5 czerwca o godzinie 12.00 w Sali Koncertowej Ratusza Staromiejskiego przy ulicy Stary Rynek 25 odbędzie się koncert laureatów IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Siergieja Wasiljewicza Rachmaninowa z Nowogrodu Wielkiego (Rosja). To jedno z najbardziej wyrazistych, kulturalnych wydarzeń w rodzinnych stronach wybitnego kompozytora. Organizatorem tegorocznego festiwalu jest Dom Muzyki im. S. W. Rachmaninowa w Nowogrodzie Wielkim.
Elblążanie będą mieli okazję usłyszeć podczas czerwcowego koncertu m. in.:
J. S. Bacha, W. Kozłowa „Ballada o Jelenie”, W. Kosienko „Walc” czy E. H. Griega „W pieczarze górskiego króla”, w wykonaniu:
E. Melichowej (fortepian),
T. Giłołobowej (gitara),
J. Sworcowej (skrzypce),
Ł. Paju (skrzypce),
E. Woroniny (gitara),
S. Nikuliny (fortepian).
Laureatów IX Międzynarodowego Festiwal Muzyczny im. Siergieja Wasiljewicza Rachmaninowa z Nowogrodu Wielkiego (Rosja) gościć będziemy od 1 do 6 czerwca. Wizyta ta jest jedną z nagród ufundowanych przez nasze miasto w tegorocznym konkursie. Młodzież podczas pobytu będzie miała możliwość lepiej poznać atrakcje Elbląga.

Na koncert zaprasza Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga, organizator przedsięwzięcia. Wstęp wolny.