O przestrzeni publicznej Elbląga

Jedenaście koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznych Elbląga - to efekt zajęć, w których wzięli udział studenci Politechniki Gdańskiej. Wczoraj w Ratuszu Staromiejskim zaprezentowali swoje prace.

Przygotowywali je w ramach zajęć  „Projektowanie urbanistyczne”. Pracowali od marca pod okiem dr Gabrieli Rembarz i dr Justyny Martyniuk-Pęczek, zastanawiając się nad przestrzeniami publicznymi w centrum naszego miasta.

- Starałyśmy się prowadzić ten projekt w kierunku wypracowania strategii, a nie w kierunku formy. Bo tu powinien być już ogłoszony konkurs. - powiedziała dr Gabriela Rembarz.

W pracach nad projektami wzięło udział ponad trzydziestu studentów z Polski i zagranicy.  Analizowali centrum Elbląga pod kątem potencjału oraz barier w procesie rewitalizacji i reurbanizacji. Głównym zadaniem było połączyć historię z nowoczesnością tak, by miasto stawało się atrakcyjne dla nowych pokoleń, turystów...

- Elbląg to miasto niezbyt znane w kraju, ale znaleźliśmy tu wiele ciekawych rzeczy i olbrzymi potencjał na rozwój. Nasze projekty starają się ten potencjał uwolnić. Byłem najbardziej zafascynowany wizytą w Galerii El i kolekcją sztuki współczesnej. - powiedział uczestnik warsztatów Piotr Paczkowski.

- Uczestnicy projektu to na poły artyści a a poły inżynierowie, ludzie przygotowani do dyskusji. Ważne dla nas było centrum miasta, to, by ostało się na starówce, a nie zmierzało w kierunku centrów handlowych. - dodała Gabriela Rembarz.

Efektem jest 11 zróżnicowanych koncepcji. Wejdą one w skład opracowywanej strategii rozwoju miasta. Dodatkowo przedstawiciele UM oraz opiekunki zajęć wybiorą dwie najciekawsze prace, które zaprezentowane zostaną podczas Kongresu Kultury, który odbędzie się w Elblągu 14 i 15 września.

Pomysłodawczynią działań była Katarzyna Wiśniewska, dyr. Departamentu Urbanistyki i Architektury UM Elbląg.

fot. info.elblag.pl