Elbląg bliżej Kaliningradu

Elbląg i Kaliningrad odnowią umowę o współpracy – zdecydowali podczas spotkania w Kaliningradzie Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk i mer Kaliningradu Aleksandr Jaroszuk. Do spotkania doszło podczas obchodów Dni Warmii i Mazur w obwodzie kaliningradzkim.

Dla władz Elbląga współpraca gospodarcza z obwodem kaliningradzkim ma strategiczne znaczenie. – Zaprosiłem mera Kaliningradu, by w najbliższym czasie odwiedził Elbląg po to, by odnowić naszą umowę o współpracy – mówi Grzegorz Nowaczyk, Prezydent Elbląga. – Będziemy pomagać przedsiębiorcom po obu stronach granicy w nawiązywaniu wzajemnych kontaktów, promować w obwodzie kaliningradzkim nasze miasto i możliwości, jakie daje na przykład Elbląski Park Technologiczny.

Prezydent Elbląga wziął też udział w Dniach Warmii i Mazur w obwodzie kaliningradzkim. Jednym z głównych tematów rozmów było uruchomienie stałego połączenia kolejowego między oboma regionami.

- Powstał zespół, który ma opracować szczegóły tego rozwiązania. Elbląg musi być ważnym punktem na tej kolejowej mapie – dodaje Grzegorz Nowaczyk.

Dni Warmii i Mazur w obwodzie kaliningradzkim uświetniły występy elbląskich artystów. Teatr im. Aleksandra Sewruka wystawił spektakl „Niedźwiedź i oświadczyny”, a podczas uroczystej kolacji wydanej przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego wystąpiła Elbląska Orkiestra Kameralna.