Warsztaty w Tajwanie

Warsztaty w Tajwanie

Warsztaty w Tajwanie - Warsztaty w Tajwanie
Przedstawiciele 24 krajów uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Fundację ICDF Tajwan oraz MSZ Tajwanu. Na zaproszenie gospodarzy, którzy sfinansowali wyjazd, do Tajwanu pojechała również Anita Pawlak kierownik Biura Obsługi Inwestora UM Elbląg.

- Byłam jedyną Polką w tej grupie. Na dodatek jedyną osoba reprezentującą samorząd, a nie instytucje centralne. Z pozostałych krajów przyjechali głównie pracownicy ministerstw. – mówi Anita Pawlak.
Wszyscy przygotowaliśmy prezentacje dotyczące gospodarki kraju, handlu, wymiany. W mojej oczywiście najwięcej miejsca poświęciłam Elblągowi.

Tematem warsztatów była głównie promocja międzynarodowego handlu oraz wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw.

- Tajwan  boryka się przede wszystkim z niesprzyjającą sytuacją geopolityczną, gdyż jest to państwo na wyspie, gdzie na 1 km powierzchni przypada 620 osób (ponad pięciokrotnie więcej niż w Polsce), a 1/3 terenu kraju to Góry Tajwańskie. Dlatego też władze Państwa od kilkudziesięciu lat postawiły na rozwój handlu i  komercjalizację badań, czyli to, co nie wymaga dużych terenów inwestycyjnych. Kraje UE stają się coraz ciekawszym miejscem na lokowanie swoich inwestycji przez Chiny i Tajwan. Poza tym, przez to że formalnie jest  Republiką Chińską, choć faktycznie jest niezależnym państwem od Chin kontynentalnych, Tajwan nie jest postrzegany jako niepodległe państwo w wielu krajach.  Współpraca Polski z Tajwanem jest wspierana przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ministerstwa Gospodarki, z którego przedstawicielami miałam okazję spotkać się w siedzibie w Taipei. Natomiast w Polsce Tajwan posiada swoje przedstawicielstwo w postaci Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Warszawie, za pośrednictwem którego przeszłam proces kwalifikacji udziału w całym wydarzeniu. Swoją siedzibę w Warszawie posiada również Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA), która jest największą organizacją wspierającą rozwój i promocję handlu tajwańskiego. TAITRA kojarzy partnerów handlowych oraz koordynuje organizację wyjazdów firm zainteresowanych wzięciem udziału w największych targach międzynarodowych, organizowanych w Taipei World Trade Center. W chwili obecnej dwie firmy z kapitałem tajwańskim zainwestowały w Polsce (Gorzów Wlkp i Łódź).  Tajwańczycy bardzo uważnie rozglądają się za nowymi terenami inwestycyjnymi w naszym kraju.
Nawiązałam kontakt z parkiem technologicznym w naszym mieście partnerskim, Tainan, który poszukuje właśnie partnera polskiego.
– dodaje Anita Pawlak.