Czworo najlepszych elbląskich radnych, czyli ASY rozdane

asy

asy - asy
Maria Kosecka (Klub PO), Ryszard Klim (SLD) a także Jerzy Wilk (PiS) to laureaci rankingu, który oceniał pracę Rady Miejskiej. Otrzymali ASY, czyli nagrody honorowe. Z kolei specjalne wyróżnienie trafiło do Pawła Nieczuja-Ostrowskiego (PO) jako obiecującego młodego radnego.

ASY przyznała rada programowa, powstałego pół roku temu Barometru Aktywności Radnego (BAR). W jej skład weszli:
dziennikarze piszący o sprawach miejskich:
- Mira Stankiewicz - Radio Olsztyn
- Piotr Derlukiewicz - portEl
- Rafał Gruchalski - Telewizja Elbląska
- Marek Nowosad - Radio Gdańsk
- Ingrid Hintz - Dziennik Elbląski
- Lech Brywczyński - Magazyn Elbląski
- Kamila Jabłonowska - info.elblag
oraz działacze Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego, byli radni:
- Zenon Lecyk - autor systemu oceniania
- Teresa Bocheńska - przewodnicząca BAR
- Witold Łada

Dwudziestu pięciu radnych ocenianych było według 10 kryteriów dotyczących ich aktywności, kultury, pomysłowości i działania na rzecz miasta.

- Rozpoczynając pracę w radzie programowej BAR, nie spodziewałam, że to tak dobrze wyjdzie, a przyznam, że to wcale nie była prosta sprawa oceniać innych. Jestem bardzo zadowolona, że uhonorowani zostali ci radni, którzy rzeczywiście w pierwszym roku tej kadencji błyszczeli . - przyznała Mira Stankiewicz.

- Pod uwagę braliśmy zarówno aktywność w komisjach, na sesjach, liczbę spotkań  z mieszkańcami, czy też pomysły służące całemu miastu. - uzupełnia Marek Nowosad z Radia Gdańsk. 

Tytuł ASA otrzymywali ci radni, którzy w rankingu przekroczyli próg 70 pkt. Wśród nich - trzej z czterech ugrupowań zasiadających w Radzie Miejskiej.

- Barometr Aktywności Radnego wskazał prawdę, nie wyróżniając żadnej opcji politycznej zasiadającej w Radzie Miejskiej. – dodał podczas wręczania ASÓW Arkadiusz Jachimowicz, pomysłodawca rankingu z Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego:

- To  potwierdzenie obiektywnego sposobu oceniania pracy radnych – uważa Teresa Bocheńska, przewodnicząca Rady Programowej BAR. - Ale kryteria trzeba jeszcze uściślić. Barometr Aktywności Radnych będzie uruchomiony  także w przyszłym roku. Tym elbląskim patentem na mierzenie jakości prac radnych zainteresowały się już organizacje pozarządowe z kilku miast Polski.