Elbląg – Jagodna – Kamienica. - Nadbrzeże – Suchacz – Kadyny – Łęcze – Próchnik – Elbląg.

Elbląg -  Nadbrzeże - Pomnik na miejscu filii podobozu Stutthof Hopehill (zapoznanie uczestników z historią podobozu i ludzi w nim więzionych przez hitlerowców) - Suchacz pomnik (zapoznanie uczestników z historia bitwy morskiej z krzyżakami na wodach Zalewu Wiślanego) - Kadyny (zwiedzanie stadniny koni, pałacu i parku przypałacowego) - spacer na wzgórze klasztorne - spotkanie z franciszkaninami - zwiedzanie klasztoru i kościoła - spotkanie przy ognisku - gawęda na temat historii Kadyn, historii klasztoru i jego odbudowy (ok. 0,5 km) - zwiedzanie wytwórni ceramiki. Przejazd do miejscowości Łęcze. Konynuacja opowieści o Prusach - wskazanie świętego miejsca Prusów. Omówienie historii powstania kościoła w Łęczach i roli. Kompanii Wschodniej z XVIw. Wskazanie jedenego z nielicznych już domów podcieniowych i omówienie stylu zabudowy wiejskiej. W drodze powrotnej omówienie typów wiatraków przy wskazaniu ruin wiatraka holenderskiego. Próchnik - zwiedzanie zespołu chat podcieniowych oraz zwiedzanie kościoła. Powrót do Elbląga.


Długość trasy wycieczki - ok. 60 km

Czas trwania - ok. 9 godz. (od 8:00 do 17:00)


Opracowanie: Jan Klatt

Elbląg - Bażantarnia - Elbląg

Czas trwania wycieczki ~ 5 godzin.

Trasa: Punkt zbiórki przy pętli tramwajowej linii nr 2 - start przy mostku nad Kumielą (przy białej topoli) w miejcu rozpoczęcia szlaku żółtego - „Okólnego", następnie wędrówka tym szlakiem koło młyna „Leśne Oko" aż do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim „Okrężnym". Przejście do wiaty „Ewa" do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym „Kopernikowskim". Powrót szlakiem czerwonym na polanę - boisko obok restauracji „Myśliwska" . W czasie przejścia dla sprawnych i lubiących chodzić po górach propozycja wejścia na wzniesienie "Belweder" (123 mnpm.). Na koniec wędrówki wejście na Górę Chrobrego skąd roztacza się piękny widok na panoramę miasta i okolicę. Stamtąd powrót na polanę – boisko, gdzie przy ognisku następuje zakończenie wędrówki po szlakach Bażantarni.

Opracowanie: Jan Klatt

Trasa: Elbląg - Stegna - Krynica Morska - Piaski - Elbląg

Elbląg (wyjazd o godz. 8.00) przejazd do Stegny (zwiedzanie kościołka z końca XVII w. o konstrukcji szkieletowej, domy drewniane, domu holenderskiego. Przejazd do Jantaru i zwiedzenie fermy strusi afrykańskich) - przejazd do Krynicy Morskiej (zwiedzanie miasteczka, wejście na wieżę latarni morskiej, rajd pieszy ok. 2 km na najwyższą wydmę Mierzei Wiślanej zwaną Wielbłądzim Garbem (48 m n.p.m.) i zwiedzanie portu rybackiego nad Zalewie Wiślanym.) - przejazd do miejscowości Piaski ( zwiedzenie wybrzeża klifowego od strony Zalewu Wiślanego, Zielonej Szkoły w Piaskach (ognisko na wskazanym miejscu przy szkole}. Pieczenie kiełbasek oraz gry, zabawy konkursy dotyczące wiedzy o morzu. Spacer nad morze i zwiedzenie rybaczówki).

Długość trasy wycieczki ok. 250 km.

Czas trwania ok. 10 godzin.


Opracowanie: Jan Klatt

Trasa: Elbląg- Malbork- Sztum-Sztumska Wieś- Kwidzyn- Miłosna- Janów- Elbląg

Elbląg – Przejazd przez Stare Pole, Malbork i Gościszewo do Sztumu – zwiedzanie zamku, kościoła i parku nad jeziorem Białym w Sztumie – przejazd do Sztumskiej Wsi – pod pomnikiem obok kościoła przedstawienie uczestnikom historii podpisania traktatu ze Szwedami w Sztumskiej Wsi z okresu wojen Polsko – Szwedzkich – przejazd do Kwidzyna, zwiedzanie katedry, zamku i miasta – przejazd do Miłosnej – zwiedzanie zabytkowej stadniny koni – zwiedzanie rezerwatu „Kwidzyńskie Ostnice” – Las Miłosna– przejazd do Janowa – zwiedzanie Izby Pamięci poświęconej działaczom plebiscytowym – obiad w stołówce szkolnej – spotkanie z nauczycielami i młodzieżą miejscowej szkoły - Przejazd do Elbląga – zakończenie imprezy.

Długość trasy wycieczki - ok. 180 km

Czas trwania – ok. 10 godz. (od 8:00 do 18:00)


Opracowanie: Jan Klatt

Trasy rajdu:

Trasa nr 1.
Krasny Las – leśna drogą – Próchnik - zakończenie rajdu 6 km

Trasa nr 2
Rubno Wlk. – drogą przez Modrzewinę – Próchnik - zakończenie rajdu 4 km

Trasa nr 3
Kamienica Elbląska – Kamionek – Kolonia Kamionek Wlk – Próchnik - zakończenie rajdu 6 km

Trasa nr 4
Dla osób na wózkach Przystanek ZKM Jelenia Dolina – szosą – Próchnik – zwiedzanie zespołu chat podcieniowych – zwiedzanie kościoła - zakończenie rajdu. 3 km


Opracowanie: Jan Klatt

Trasa: Elbląg - Braniewo - Pieniężno - Orneta - Krosno - Chwalęcin - Elbląg.

- Poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych i historycznych zabytków Braniewa, Pieniężna, Ornety, Krosna i Chwalęcina.
- Poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych i historycznych zabytków Braniewa, Pieniężna, Ornety, Krosna i Chwalęcina.
- Historia budowy i plany odnośnie popularnej „Berlinki".
- Poznanie postaci i działalności bł. Reginy Portmann.
- Historia miasta Braniewa i kościoła św. Katarzyny.
- Historia miasta Pieniężna i kościoła św. Piotra i Pawła.
- Działalność misyjna zakonu Werbistów - zwiedzanie klasztoru i muzeum etnograficznego w Pieniężnie.
- Rezerwat florystyczny „Dolina Rzeki Wałszy".
- Historia miasta i kościoła św. Jana Chrzciciela w Ornecie.
- Zespół odpustowy w Krośnie - zwiedzanie.
- Zespół odpustowy w Chwalęcinie - zwiedzanie.

Elbląg jest doskonałym punktem odśrodkowym do wyjazdów w najbliższą okolicę (Malbork, Frombork, Trójmiasto, Lidzbark Warmiński, Św. Lipka, Kwatera Hitlera, jak również na Mierzeję Wiślaną - Krynica Morska, czy też Trasę Nadzalewową - przez Kadyny - do Fromborka).

Punkt zbiórki wycieczek - fontanna przy placu Słowiańskim.

Punkt przy skrzyżowaniu ulic Giermków i Rycerskiej.
Dom Munzerza
Dom z 1598r. – przykład renesansu niderladzkiego.
Dom przy siedzibie biskupa.
Punkt przy bibliotece.
Punkt przy słodowni.
Punkt na dziedzińcu muzeum.
Punkt przy stelli mennonickiej.
Nad rzeką Elbląg, naprzeciw katedry.
Przy wejściu głównym do katedry.
Przy wejściu do katedry.
Przy ścianie wschodniej przy katedrze.
Przy południowym wejściu do katedry.
Dom Bractwa św. Jerzego.
Ulica Garbary.
Przy kościele dominikańskim.
Na dziedzińcu kościoła dominikanów.
Przy Bramie Targowej.
Przy zakładach Schichaua.
Przy I LO im. J. Słowackiego.
Ul. Garbary.
Dąb naprzeciw poczty.


Opracował : Jan Klatt