Kolejne odkrycie archeologiczne

Przebudowa drogi 503 przyniosła kolejne odkrycie archeologiczne. We wtorek na skrzyżowaniu ulic Pocztowej i Królewieckiej robotnicy odkopali narożnik obiektu, prawdopodobnie jest to pozostałość nowożytnej fortyfikacji. - W tej chwili trudno jest mi powiedzieć na co dokładnie natrafiono i z jakiego okresu pochodzi znalezisko – mówi archeolog Grażyna Nawrolska odpowiedzialna za nadzór archeologiczny tej inwestycji.

Przypomnijmy, że przebudowa drogi wojewódzkiej 503 rozpoczęła się w ubiegłym roku i przyniosła już kilka odkryć archeologicznych. W tym tygodniu odkopano kolejne mury, które prawdopodobnie stanowią pozostałość nowożytnej fortyfikacji.
- Jest to ceglany narożnik obiektu na fundamencie kamiennym. Obiekt znajduje się w linii fortyfikacji, które otaczały stare miasto – wskazuje archeolog Grażyna Nawrolska.  - Na razie nie wiem na jak długo opóźnione zostaną prace na przebudową drogi, nasze prace mogą potrwać kilka tygodni, robotnicy mogą jednak pracować na innym odcinku drogi. Badania chcemy rozpocząć jak najszybciej. W poniedziałek złożony zostanie wniosek do konserwatora zabytków o rozpoczęcie ratowniczych badań archeologicznych – podkreśla Grażyna Nawrolska

Projekt pn. "Przebudowa ulic oraz drogowych obiektów inżynierskich stanowiących ciąg drogi wojewódzkiej nr 503 w obszarze miasta Elbląga - etap I od Placu Słowiańskiego do ul. Obrońców Pokoju" wpisuje się w wieloletni, kompleksowy program rozwoju infrastruktury komunikacyjnej Elbląga, która jest niezbędnym czynnikiem warunkującym rozwój społeczno-gospodarczy miasta. Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się także do poprawy bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego oraz mieszkańców budynków zlokalizowanych wzdłuż modernizowanych ulic a także wzmocnienia konstrukcji drogi i poprawę parametrów ruchu. Inwestycja jest dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 i 2013 oraz budżetu miasta Elbląg.

logo